Preliminarii EURO 2020: Suferință pe Wanda MetropolitanoRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
18 Nov 2019

Preliminarii EURO 2020: Suferință pe Wanda Metropolitano

Locul 4 și 4 înfrângeri este bilanțul României în grupa F a preliminariilor EURO 2020, ultima fiind suferită luni seară pe Wanda Metropolitano din Madrid în fața Spaniei. Cu doar două remize în fața Norvegiei, tricolorii nu au putut emite pretenții la calificarea directă obținută de naționala iberică și de Suedia și au ratat ocazia de a ieși din scenă cu o prestație onorabilă.

Cu un 11 schimbat consistent față de eșecul decisiv cu Suedia din urmă cu trei zile, România a fost supusă presiunii de ”furia roja” încă din startul partidei. Un gol al lui Gaya anulat pe motiv de fault în atac la Benzar, o respingere în corner a lui Tătărușanu la șutul lui Morata și un șut în transversală al lui Santi Cazorla au prefațat golul lui Fabian Ruiz, reluare cu latul pe respingerea lui Tătărușanu la șutul lui Carvajal. Era minutul 8 și la câteva minute distanță Pușcaș a rămas singur cu Kepa, dar șutul său a fost deviat cu un reflex miraculos în corner de portarul gazdelor. Din cornerul rezultat Rus a reluat cu capul și Kepa a blocat balonul, însă imediat spaniolii au revenit în atac și au pus din nou presiune în jumătatea noastră. Tricolorii ies din nou în ofensivă în minutul 28 și puteau primi penalty la intrarea lui Carvajal la Florinel Coman, dar arbitrul rus Aleksei Kulbakov a lăsat jocul să continue. Gerard Moreno a dus scorul la 2-0 în minutul 33 cu o lovitură de cap în urma unui corner și a reușit dubla zece minute mai târziu din pasa lui Gaya. Dezastrul a continuat înainte de pauză când Rus a deviat în propria poartă centrarea aceluiași Moreno, omul primei reprize pentru spanioli.

După pauză Rus a încercat o pătrundere solitară în minutul 55, dar a fost blocat în momentul șutului de Sergio Ramos, apoi imediat Alvaro Morata a șutat din nou în bară. Jocul a curs într-o singură direcție până la final și în prelungiri Oyarzabal ne mai pedepsește o dată cu un șut din întoarcere de la marginea careului trimis în dreapta lui Tătărușanu și stabilește scorul final al partidei.

O înfrângere usturătoare, un 0-5 ca un duș de gheață ce trebuie să trezească echipa națională pentru a obține pe ultima sută de metri calificarea la EURO 2020 pe traseul din UEFA Nations League.

Spania - România 5-0 (4-0)

Au marcat: F. Ruiz (min. 8), G. Moreno (min. 33 și 43), Rus (min. 45 aut.), Oyarzabal (min. 90+1)

Spania (selecționer Robert Moreno): Kepa - Carvajal, S. Ramos (min. 62 Albiol), I. Martinez, Gaya - F. Ruiz, S. Busquets, Saul - G. Moreno (min. 57 Oyarzabal), Morata, S. Cazorla (min. 68 P. Alcacer)

România (selecționer Cosmin Contra):  Tătărușanu - Benzar, Rus, Nedelcearu, Toșca - Băluță, R. Marin (min. 65 Cicâldău) - I. Hagi (min. 73 Nistor), Stanciu, Fl. Coman (min. 57 Mitriță) - Pușcaș