Preliminarii EURO 2020: O jumătate de oră de speranță după o oră de dominare a ”Furiei Roja”Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
05 Sep 2019

Cu mai mult curaj încă din startul meciului, selecționata României putea obține un punct în partida de pe Arena Națională contra Spaniei contând pentru etapa a 5-a a grupei F a preliminariilor EURO 2020.

Tricolorii au început timorați și crispați, rezultatul de la pauză, 0-1 după un penalty transformat de Sergio Ramos, părând a fi mulțumitor. Ibericii au luat cu asalt buturile apărate de Tătărușanu încă din primul minut, portarul fiind cel mai bun jucător al trupei trimise în teren de Cosmin Contra. Ciprian s-a opus cu succes la șase faze în care spaniolii aveau șanse mari de a înscrie, prima sa intervenție consemnându-se chiar în secunda 42 la acțiunea lui Paco Alcacer după o pasă greșită a lui Răzvan Marin. Cinci minute mai târziu același Alcacer trece în viteză de Chiricheș și șutează la colțul lung, dar Tătărușanu respinge cu vârfurile degetelor, apoi în minutul 11 goalkeeper-ul nostru se evidențiază la lovitura de cap a lui Sergio Ramos, iar în minutul 13 s-a opus la voleul lui Jordi Alba. Invizibil pe teren, Deac a ieșit la rampă în minutul 27, atunci când l-a călcat în careu pe Ceballos și arbitrul german Deniz Aytekin a indicat punctul cu var. Sergio Ramos a transformat cu siguranță și și-a manifestat bucuria în fața peluzei tricolore, drept pentru care a primit cartonașul galben și, foarte mult timp în joc, a fost gratulat cu fluierături de public. Tătărușanu mai salvează o dată în minutele 35, la reluarea din prima a lui Rodrigo Moreno, și 37, la execuția lui Paco Alcacer.

Spaniolii speculează lipsa de concentrare din startul reprizei secunde și după o fază cu patru pase ce au țintuit defensiva noastră Alcacer a reluat simplu din mijlocul careului și a dublat avantajul oaspeților. Speranțele au renăscut după golul înscris de Florin Andone în minutul 59 cu o reluare cu capul din 6 metri din fața lui Sergio Ramos după o recentrare a lui Pușcaș în urma centrării lui Benzar din flancul drept. Reușita de pe tabelă a dat curaj tricolorilor, care forțează cu acțiuni verticale, iar în minutul 79 Pușcaș îl obligă pe Llorente să-l faulteze din poziție de ultim apărător la limita careului lui Kepa. ”Centralul” nu ezită și îl elimină pe fundașul central spaniol, dar lovitura liberă executată dintr-o poziție ideală de Ianis Hagi l-a lovit pe Benzar, aflat lângă zid. În minutele de prelungiri Ianis Hagi mai execută o lovitură liberă respinsă de Kepa și partida se încheie cu o dublă ratare rarisimă: portarul spaniol s-a opus într-o primă fază unei lovituri de cap din 6 metri a lui Pușcaș, apoi pe respingere Dragoș Grigore a șutat peste transversală.

Așadar, pierdem cu Spania, dar trebuie să trecem repede peste amărăciunea provocată și să ne concentrăm pe partidele decisive cu Suedia și Norvegia.

Până atunci, duminică, 8 septembrie, pe arena ”Ilie Oană” din Ploiești trebuie să luăm cele trei puncte din întâlnirea cu Malta și să avansăm de pe locul 4 pe care îl ocupăm în clasamentul grupei.

România Spania 1-2 (0-1)

Au marcat: Fl. Andone (min. 59) / Sergio Ramos (min. 29), Paco Alcacer (min. 47)

România (antrenor Cosmin Contra): Tătăruşanu - Benzar, Nedelcearu, Chiricheş, Grigore, Toşca - Deac (min. 72 Maxim), Marin, Stanciu (min. 63 I. Hagi) - Keşeru (min. 56 Fl. Andone), Puşcaş

Spania (antrenor Robert Moreno): Kepa - Jesus Navas, Ramos, Llorente, Jordi Alba - Saul, Busquets, Fabian, D. Ceballos (min. 77 Sarabia) - M. Rodrigo (min. 72 Oyarzabal), Paco Alcacer (min. 85 Hermoso)

În celelalte partide disputate în cadrul grupei F Insulele Feroe – Suedia 0-4 (0-4) și Norvegia – Malta 2-0 (2-0)

În urma acestor rezultate, clasamentul grupei este următorul:

1.  Spania              5              5              0              0              13:3        15

2.  Suedia              5              3              1              1              12:7        10

3.  Norvegia            5              2              2              1              10:7        8

4.  România           5              2              1              2              12:7        7

5.  Malta                5              1              0              4              2:12        3

6. Insulele Feroe     5              0              0              5              3:16        0

Următoarele partide se vor disputa duminică, 8 septembrie: România – Malta, Suedia – Norvegia și Spania – Insulele Feroe.