Preliminarii EURO 2020: Black Friday pentru echipa naționalăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
15 Nov 2019

Preliminarii EURO 2020: Black Friday pentru echipa națională

România a pierdut în această seară meciul de pe Arena Națională contra Suediei, penultimul din grupa F a preliminariilor EURO 2020, și a ratat ocazia de a termina pe locul secund, cel care asigură calificarea directă la turneul final de anul viitor.

Formația scandinavă a dominat jocul și a punctat în două rânduri în primele 45 de minute clarificând necunoscuta învingătoarei. Berg a deschic scorul în minutul 18 când a reluat cu capul imparabil pentru Tătărușanu o centrare foarte bună primită din partea stângă a direcției de atac de la Forsberg. Dacă la primul gol flancul drept al formației tricolore format din debutantul Mogoș și Deac a fost depășit ușor, în minutul 34 Quaison a pătruns foarte ușor printre Rus și Nedelcearu, fundașii centrali fiind puși pe picior greșit de pasa din prima a lui Berg. Quaison a reluat din prima de la 11 metri și l-a lăsat din nou fără replică pe Tătărușanu. În schimb, portarul tricolor a salvat foarte bine o lovitură de cap a aceluiași Berg în minutul 59, apoi a fost salvat de transversală în minutul 71 la șutul lui Ekdal.

S-a încheiat România - Suedia 0-2 și odată pierdută calificarea directă, meciul de luni din deplasare contra Spaniei este doar unul al orgoliilor pentru jucătorii tricolori.

Odată compromise șansele de a prinde calificarea directă din grupa F a preliminariilor EURO 2020, România mai are şansa oferită de traseul din UEFA Nations League, meciurile de baraj în 26-28 martie și 29-31 martie 2020 în care am putea întâlni în semifinale Scoția sau Islanda, în ambele variante urmând a evolua în deplasare. În cazul în care vom trece de Scoția, în finală vom juca împotriva Serbiei sau Norvegiei, iar în varianta cu Islanda adversară învinsă, meciul decisiv s-ar putea fi cu Israel, Bulgaria sau Ungaria.

România - Suedia 0-2 (0-2)

Au marcat: Berg (min. 18), Quaison (min. 34)

România (selecționer Cosmin Contra):  Tătărușanu - Mogoș, Rus, Nedelcearu, Bancu - Deac (min. 46 Hagi), Băluță, Stanciu (min. 72 Alibec), Mitriță - Pușcaș, Keșeru (min. 57 Fl. Coman)

Suedia (selecționer Jan Andersson): Olsen - Lustig, Lindelof, Granqvist, Bengtsson - Larsson (min. 69 Svensson), Ekdal, Forsberg, Olsson - Berg (min. 78 Isak), Quaison