Preliminarii EURO 2020: Cu Tătărușanu magistral, Keșeru salvează un punct în prelungiriRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
07 Iun 2019

Selecționata României a suferit, dar a obținut la Oslo prima remiză din campania pentru EURO 2020. După ce au pierdut meciul de la Stockholm contra Suediei, elevii lui Cosmin Contra au avut parte de un nou meci complicat pe tărâm scandinav reușind să smulgă un egal în prelungirile partidei cu Norvegia.

Pe arena Ullevaal selecționerul României a trimis în teren o garnitură ofensivă cu surpriza Chipciu pe post de fundaș dreapta și cu Deac, Stanciu, Grozav, Keșeru și Pușcaș pistoane în avanposturi, însă cel care a ieșit la rampă a fost Tătărușanu. După un gol al norvegienilor anulat eronat pe motiv de ofsaid în minutul 9, portarul tricolor a avut o serie de intervenții decisive ce au limitat scorul, prima dintre acestea fiind cea din minutul 10 când l-a blocat pe Elabdellaoui în încercarea de centrare în fața porții la limita careului mic. Fundașul dreapta norvegian a primit o pasă de la Odegaard trimisă printr-o linie defensivă tricoloră surprinsă de derularea fazei, la fel ca și în minutul 19 când Henriksen s-a aflat în poziție de șut la 18 metri și Tătărușanu a respins din plonjon. Pușcaș a dat primul semn în ofensivă cu un șut din interiorul careului trimis după prima jumătate de oră de joc, apoi Tătărușanu ne-a mai salvat o dată în minutul 34 când i-a blocat driblingul lui King după ce atacantul gazdelor a pătruns nestingherit în careul nostru. Opt minute mai târziu Chipciu i-a suflat balonul din picior lui Elabdellaoui în momentul șutului, apoi în primul minut de prelungiri Grigore îl imită și îl blochează pe Odegaard.

După o primă repriză în care au fost în corzi, tricolorii încep partea a doua a jocului cu un șut promițător al lui Keșeru în minutul 55, apoi în minutul imediat următor norvegienii deschid scorul. O minge pierdută de Anton la mijlocul terenului a ajuns la Odegaard, șutul acestuia a fost deviat de Grigore și l-a surprins ieșit pe Tătărușanu, iar Elyounoussi a urmărit și a trimis balonul în plasă. Contra mută, intră Ianis Hagi şi George Ţucudean în locul a doi jucători cu prestație ștearsă, Grozav şi Puşcaş, dar golul pică tot în poarta noastră. După o nouă ieșire a lui Tătărușanu în fața lui Elyounoussi în minutul 67, trei minute mai târziu King îl ridiculizează pe Grigore la mijlocul terenului și după ce îi trece mingea printre picioare îi pasează decisiv lui Odegaard, care îl execută simplu pe portarul nostru. Contra apelează la serviciile lui Maxim și acesta nu întârzie să-i răsplătească încrederea: în minutul 76 execută perfect un corner de pe partea stângă, Grigore recentrează cu capul de la bara a doua pentru Keșeru, care vine lansat și trimite tot cu capul balonul în plasă. Speranțele renasc, suntem readuși cu picioarele pe pământ de ocazia lui Elyounoussi din minutul 81 la care Tătărușanu a strălucit din nou, apoi Ianis Hagi dă o pasă magistrală pentru Țucudean, dar vârful clujean nu reușește preluarea în careul advers. Tot Ianis a stat la originea golului egalării înscris în al doilea minut de prelungiri: centrarea sa pentru Maxim este așezată pentru Grigore, care îl găsește pe Keșeru la limita ofsaidului și vârful de atac semnează al 12-lea său gol la echipa națională.

Scor final Norvegia – România 2-2 (0-0), rezultat ce ne aduce al patrulea punct în grupa F în care suntem situați pe locul 3 după Spania (9 puncte) și Suedia (7 puncte). Spania a învins în deplasare cu 4-1 Insulele Feroe, în timp ce Suedia a trecut de Malta pe teren propriu cu 3-0. Următorul meci al tricolorilor se va disputa luni, 10 iunie în Malta.

Norvegia (antrenor Lars Lagerbäck): Grytebust - Elabdellaoui, Nordtveit, Ajer, Aleesami - Odegaard, Selnæs, Berge, Henriksen - King, Elyounoussi (min. 84 Kamara)

România (antrenor Cosmin Contra): Tătăruşanu - Chipciu, Săpunaru, D. Grigore, Toşca - Deac, Stanciu (min. 72 Maxim), P. Anton, Grozav (min. 60 I. Hagi) - Keşeru, Puşcaş (min. 60 Ţucudean)