Preliminarii CM’17: Victorie categorică în fața ItalieiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
08 Nov 2015

Preliminarii CM’17: Victorie categorică în fața Italiei

La Călărași, într-un meci contând pentru a 2-a grupă preliminară a primei faze a calificărilor pentru Campionatul Mondial din 2017, echipa României a trecut la pas de naționala Italiei.

După o primă repriză în care au fost conduși și cu două goluri în special din cauza unei defensive precare, elevii lui Aihan Omer s-au descătușat în repriza secundă și au spulberat adversarul cu care s-a întâlnit și în luna iunie în preliminariile Campionatului European. Scorul final a fost 35:22 (13:12), principalii realizatori ai României fiind Sadoveac - 6 goluri, Csepreghi și Grigoraș - câte 5.

După înfrângerea din Austria și victoria de astăzi cu Italia, tricolorii vor înfrunta pe 6 ianuarie anul viitor Finlanda, meciul urmând a se disputa în deplasare. Va fi o bună ocazie pentru băieții noștri să își ia revanșa pentru înfrângerea 32:29 din luna aprilie a anului trecut și eliminarea din cursa pentru accederea la Campionatul European.

În celălalt meci al grupei disputat astăzi, Finlanda – Austria 29:32 (11:13), iar clasamentul grupei arată astfel: