Preliminarii CM: Tricolorii au bifat victoria obligatorieRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
05 Sep 2021

Preliminarii CM: Tricolorii au bifat victoria obligatorie

Jucătorii pregătiți de Mirel Rădoi au învins cu 2-0 (2-0) selecționata Liechtensteinului și prin jocul rezultatelor din celelalte partide se plasează într-o poziție bună pentru clasarea pe locul secund al grupei J a preliminariilor, loc ce duce la baraj.

Fără a străluci prin joc, echipa în care selecționerul a efectuat 8 modificări în formula de start față de partida din Islanda a punctat în prima parte a jocului prin cei doi fundași laterali și și-a asigurat confortul rezultatului. Toșca a deschis scorul în minutul 11 cu un șut de la limita careului, mingea lovită cu exteriorul piciorului stâng intrând în plasă pe lângă bara de la colțul lung. Stresul din startul partidei s-a spulberat și după alte șase minute Cristi Manea a punctat pentru 2-0 cu o lovitură de cap din colțul careului mic în urma unei centrări perfecte trimise de Ianis Hagi la bara a doua. Relaxarea îi putea costa pe tricolori în minutul 38, atunci când Niță a fost lăsat descoperit și a respins cu dificultate șutul pe jos trimis de Noah Frick.

În partea a doua a jocului Răzvan Marin a lovit bara în minutul 60 cu un șut de la peste 25 de metri, iar în minutul 73 tot el trimite din 16 metri pe jos, fără probleme pentru portarul Buechel.

Fără a fi un rezultat strălucitor, victoria mică contra Liechtensteinului coroborată cu succesul răsunător al Germaniei cu Armenia, scor 6-0 pe Mercedes-Benz Arena din Stuttgart, și remiza 2-2 a Islandei cu Macedonia de Nord la Reykjavik urcă România pe locul al 3-lea.

Un rezultat pozitiv în deplasarea de miercuri din Macedonia de Nord și o victorie pe teren propriu cu Armenia pe 11 octombrie ar rezolva în mare măsură ecuația locului secund.

Romania – Liechtenstein 2-0 (2-0)

Au marcat: Toșca (min. 11), Cr. Manea (min. 17)

România (selecţioner Mirel Rădoi): Niţă – Manea, Nedelcearu (min. 79 Ghiţă), Rus, Toşca – Stanciu (min. 63 Cicâldău), R. Marin, Olaru (min. 63 M. Marin) – Cordea, Markovic (min. 64 Man), Hagi (min. 80 Sorescu)

Liechtenstein (selecţioner Martin Stocklasa): Buchel – Wolfinger (min. 82 Kollmann), Grunenfelder, Malin, Hofer, Goppel – N. Frick (min. 46 Sele), Frommelt, Hasler (min. 82 Spirig) – Kardeşoglu (min. 64 Ospelt), Y. Frick (min. 70 Yildiz)