Preliminarii CM: Batem Armenia pe noua arenă din Ghencea Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
11 Oct 2021

Preliminarii CM: Batem Armenia pe noua arenă din Ghencea

Prima dintre ultimele trei finale pe care selecționata României le dispută în grupa J a preliminariilor Campionatului Mondial 2022 s-a jucat în Ghencea în compania Armeniei.

Principala contracandidată la locul 2 în clasamentul grupei a rezistat doar 26 de minute în fața elevilor lui Mirel Rădoi, care au înscris unicul gol al partidei prin Mitriță. Atacantul de buzunar a înscris cu capul după o lovitură de colț după ce a dejucat planul defensiv al armenilor și a reluat simplu din interiorul careului mic, nemarcat, balonul centrat de Răzvan Marin. Tricolorii au controlat partida, au avut ocazii, însă nu au mai putut concretiza pe tabelă. Cicâldău a avut un șut din afara careului în minutul 34 la care portarul Yurchenko a intervenit salutar și a respins în corner, cinci minute mai târziu fiind rândul lui Răzvan Marin să testeze vigilența goalkeeper-ului oaspeților, însă cu același rezultat.

Lucrurile s-au schimbat după pauză, modificările efectuate de tehnicianul spaniol al armenilor, Joaquin Caparros, având efect asupra gradului de incisivitate al echipei sale. Haroyan a trimis o lovitură de cap direct în brațele lui Niță în minutul 55 după o lovitură de colț, Mkhitaryan a trimis puțin pe lângă, tot cu capul trei minute mai târziu, iar în minutul 65 tot el luftează din interiorul careului dintr-o poziție periculoasă. Ianis Hagi le dă emoții oaspeților în minutul 70 cu o execuție la vinclu din lovitură liberă de la 18 metri, dar Yurchenko a fost atent și a respins, apoi pe final băieții noștri controlează cursul jocului și securizează victoria.

Trei puncte mari câștigate la debutul pe noua arenă din Ghencea, rezultat care combinat cu victoria Germaniei de pe terenul Macedoniei de Nord, scor 4-0 (0-0), ne urcă pe locul 2 în clasamentul grupei, loc de baraj. Două meciuri, cu Islanda acasă și Liechtenstein în deplasare, aparent facile, ne despart de finalul grupei, victoria în ambele asigurându-ne un prim pas spre obiectivul revenirii la un turneu final. În celălalt meci din grupă disputat astăzi, Islanda - Liechtenstein 4-0 (2-0).

România - Armenia 1-0 (1-0)

A marcat: Mitriță (min. 26)

România (selecţioner Mirel Rădoi): Niţă – Raţiu (min. 66 Cr. Manea), Chiricheş, Nedelcearu, Bancu –  R. Marin, Stanciu (min. 81 Nedelcu), Cicâldău – Mitriţă (min. 62 Moruţan), Keşeru (min. 62 A. Ivan), I. Hagi (min. 81 Mihăilă)

Armenia (selecţioner Joaquin Caparros): Yurchenko – Terteryan, Voskanyan, Haroyan, Hovhannisyan – Udo (min. 82 Karapetyan), Grigoryan (min. 46 Geloyan), Spertsyan (min. 77 Vardanyan) – Barseghyan (min. 46 Zelarayan), Mkhitaryan, Bayramyan (min. 46 Karapetyan)