Preliminarii CE: Victorie importantă contra MuntenegruluiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
08 Nov 2020

Preliminarii CE: Victorie importantă contra Muntenegrului

În Sala Sporturilor ”Lascar Pană” din Baia Mare, naționala masculină de handbal a făcut un pas important spre calificarea la Campionatul European 2022 ce va fi găzduit de Ungaria și Slovacia. Reveniți în țară după înfrângerea din Suedia, scor 30:33, tricolorii au întâlnit în această seară selecționata Muntenegrului, principala contracandidată la obținerea locului secund în grupă, cel care asigură calificarea directă.

Partida a început mai problematic pentru băieții pregătiți de Rareș Fortuneanu, care au avut un start ezitant și în minutul 8 s-au văzut conduși cu 1:5 de o formație pentru care Vujovic a înscris de trei ori și părea de neoprit. Tricolorii și-au revenit treptat și în numai șase minute au trecut pentru prima dată în avantaj, 7:6, și s-au distanțat la un maxim de 5 goluri cu două minute înainte de pauză, 16:11. La cabine s-a intrat cu o diferență de 3 lungimi, 16:13, dar tricolorii au turat motoarele și ritmul susținut le-a permis să mărească ecartul până la un maxim +9, 32:23, în minutul 53, diferență păstrată până la finalul meciului.

România s-a impus cu 36:27 (16:13), golurile fiind marcate de Bujor - 8, Căbuţ, Negru, Ghiţă - câte 6, Sadoveac - 3, Iancu - 2, Dedu, Fenici, Buzle, Thalmaier, Gabriel Dumitru - câte un gol.

În cealaltă partidă a grupei, Kosovo a pierdut categoric, scor 16:30 (10:15), partida disputată la Priștina cu Suedia.

Clasamentul grupei 8 arată astfel:

1. Suedia              2             2             0             0             63 : 46 4

2. România           2             1             0             1             66 : 60 2

3. Muntenegru      2             1             0             1             59 : 61 2

4. Kosovo             2             0             0             2             41 : 62 0