Preliminarii CE: Victorie fără dubii pentru tricolori în MaltaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
10 Iun 2019

Preliminarii CE: Victorie fără dubii pentru tricolori în Malta

Pe Stadionul Național Ta'Qali din centrul insulei Malta selecționata României a obținut a doua victorie în campania din grupa F a calificărilor pentru EURO 2020.

În fața unei incomode echipe malteze, trupa trimisă în teren de Cosmin Contra a găsit metode simple pentru a face diferența și a tranșat soarta partidei până la pauză. George Pușcaș a punctat de două ori, în minutele 7 și 29, la ambele reușite un rol important avându-l Keșeru. Atacantul de la Ludogoreț a deschis în partea stângă pentru Bancu, din a cărui centrare Pușcaș a trimis pentru prima dată balonul în plasa porții lui Bonello, apoi l-a servit perfect după un un-doi pe coechipierul său din avanposturi pentru 2-0. Vârful celor de la Palermo ar fi putut avea la activ un hattrick, dar în minutul 17 a trimis în bară după o pasă luminoasă a lui Ianis Hagi, în schimb Chipciu, confirmat pe postul de fundaș dreapta după prestația bună de la Oslo, a semnat golul al treilea cu un șut superb de la 22 de metri ce a catapultat balonul la vinclu. Un moment delicat s-a petrecut în minutul 30 când Nedelcearu a fost lovit involuntar cu genunchiul în cap de Corbolan, accidentarea împiedicându-l să mai evolueze și, mai mult, a fost trimis la spital pentru investigații fiind suspect de fractură de piramidă nazală.

Partea a doua a jocului a fost mai puțin ofertantă din punctul de vedere al golurilor. După două lovituri libere executate periculos de Keșeru (min. 58) și Ianis Hagi (min. 61), demne de notat au fost ocaziile lui Maxim (min. 66), Man (min. 69) și șutul lui Răzvan Marin din minutul 70 care a ciupit transversala. O altă veste proastă pentru selecționata tricoloră a venit în minutul 80 la eliminarea lui Chipciu pentru al doilea cartonaș galben, dar partida se încheie cu golul lui Man din primul minut de prelungiri. Mijlocașul celor de la FCSB a fost deschis perfect pe contraatac de Bancu și după ce a driblat scurt ultimul apărător ce i-a stat în față, l-a învins pe Bonello cu un șut la firul ierbii.

Scor final Malta – România 0-4 (0-3), trei puncte obligatorii pentru tricolori în parcursul calificărilor.

Malta (antrenor Raymond Farrugia): Bonello - Z. Muscat, Agius, S. Borg, Zerafa - R. Muscat, P. Fenech (min. 59 Grech), Mbong, Corbolan (min. 84 Montebello) - Effiong, Gambin (min. 68 Mifsud)

România (antrenor Cosmin Contra): Tătăruşanu - Chipciu, I. Cristea, Nedelcearu (min. 35 Săpunaru), Bancu – I. Hagi, R. Marin, T. Băluţă, A.Maxim (min. 75 Rotariu) - Puşcaş, Keşeru (min. 65 Man)

În celelalte două partide ale grupei, Spania – Suedia 3-0 (0-0) și Insulele Feroe – Norvegia 0-2 (0-0).

Clasamentul grupei F este următorul:

1.  Spania                  4              4              0              0              11:2        12

2.  Suedia                  4              2              1              1              8:7          7

3.  România               4              2              1              1              11:5        7

4.  Norvegia                4              1              2              1              8:7          5

5.  Malta                    4              1              0              3              2:10        3

6.  Insulele Feroe       4              0              0              4              3:12        0

Celelalte șase runde ale grupei se vor defășura până la finalul acestui an după următorul program:

Joi, 5 septembrie: Insulele Feroe – Suedia, Norvegia – Malta, România – Spania

Duminică, 8 septembrie: Spania – Insulele Feroe, România – Malta, Suedia – Norvegia

Sâmbătă, 12 octombrie: Insulele Feroe – România, Malta – Suedia, Norvegia – Spania

Marți, 15 octombrie: Insulele Feroe – Malta, România – Norvegia, Suedia – Spania

Vineri, 15 noiembrie: Norvegia – Insulele Feroe, România – Suedia, Spania – Malta

Luni, 18 noiembrie: Malta – Norvegia, Spania – România, Suedia – Insulele Feroe