Juniori
Preliminarii CE U-19: România - Serbia 25-17Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
18 Apr 2015

Preliminarii CE U-19: România - Serbia 25-17

Naționala României a învins formația Serbiei cu scorul de 25-17 (12-8), sâmbătă, la Roman, într-un meci din Grupa a treia a preliminariilor Campionatului European de handbal feminin Under-19.

care România s-a desprins la 4-2 (8), 6-3 (11), 10-3 (18), pentru ca Serbia să mai echilibreze jocul, iar la pauză tabela de marcaj să arate 12-8.

În repriza secundă, tricolorele și-au păstrat mereu un avans considerabil, iar în cele din urmă s-au impus cu 25-17.

Bianca Bazaliu a reușit 9 goluri, Alina Ilie a marcat 6, Alexandra Dindiligan - 3, Lorena Ostase - 3, Adriana Voina - 1, Dana Abed-Kader - 1, Alexandra Badea - 1, Anca Polcoșer - 1.

România, care învinsese vineri Slovacia cu 27-21 (11-8), și-a asigurat astfel calificarea la turneul final de la Valencia (Spania), care va avea loc între 23 iulie și 2 august. Primele două clasate obțin calificarea la Campionatul European.

Campioanele mondiale Under-18 de anul trecut, antrenate de Aurelian Roșca și Gavril Kozma, vor juca ultimul meci duminică, de la ora 17,00, cu Kosovo.

sursa: agerpres.ro