Preliminarii CE: Tricolorii pierd la Stockholm în startul campanieiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
23 Mar 2019

Preliminarii CE: Tricolorii pierd la Stockholm în startul campaniei

Preliminariile EURO 2020 au început cu o înfrângere pentru băieții lui Cosmin Contra, dar jumătatea plină a paharului o reprezintă jocul prestat în repriza secundă a partidei de pe Friends Arena din Stockholm contra Suediei.

Tricolorii au gafat în două rânduri în primele 45 de minute, prima dată în minutul 33 atunci când o minge pierdută de Răzvan Marin la mijlocul terenului a prins dezechilibrată defensiva noastră și după o centrare a lui Augustinsson de pe partea stângă a direcției de atac a gazdelor, Quaison l-a executat pe Tătărușanu în urma unei preluări stângace a lui Grigore. La numai șase minute distanță Claesson a dublat avantajul Suediei cu un șut plasat, trimis cu latul de la marginea careului de 16 metri în urma unei respingeri neinspirate a lui Stanciu la centrarea lui Quaison. Până la pauză Pușcaș semnează cea mai mare ocazie a tricolorilor cu un șut din unghi, respins de Olsen, atent la colțul scurt.

Ședința de la cabine a avut efectul scontat de Contra și jucătorii tricolori au dat semne de incisivitate sporită. Răzvan Marin trage peste transversală în minutul 53 dintr-o poziție perfectă, apoi în minutul 57 Pușcaș îl lansează pe dreapta pe Răzvan Marin care centrează perfect pentru reluarea cu capul, din plonjon, a lui Keșeru și tabela se schimbă în dreptul României. Tot Keșeru este protagonistul fazei din minutul 63, dar șutul său nu prinde cadrul porții, apoi ritmul jocului scade un pic. Ultimele 10 minute sunt mai animate, cu ocazii mari ale lui Quaison, lovitură de cap scoasă de Tătărușanu, în minutul 82 și Isak, șut la colțul lung respins de portarul nostru, în primul minut de prelungiri. Imediat după aceea Săpunaru putea aduce egalarea, dar a tras în portarul Olsen din apropiere în urma unei lovituri libere executate de Ianis Hagi, la această fază tricolorii solicitând și penalty la un presupus henț al lui Svensson.

Scor final Suedia – România 2-1 (2-0) și următorul meci al tricolorilor se va disputa marți la Cluj în compania Insulelor Feroe.

Suedia (antrenor Jan Olof Andersson): Olsen - Lustig (min. 24 Krafth), Granqvist, Helander, Augstinsson - Forsberg (min. 68 Svensson), Sebastian Larrson, Olsso, Claesson - Berg, Quaison (min. 89 Isak)

România (antrenor Cosmin Contra): Tătăruşanu - Manea, Săpunaru, Dr. Grigore, Bancu - T. Băluţă (min. 78 Ivan), R. Marin - Chipciu, Stanciu, Mitriţă (min. 46 Keşeru) - Puşcaş (min. 64 Ianis Hagi)