Preliminarii CE: Sincopă la PristinaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
11 Mar 2021

Preliminarii CE: Sincopă la Pristina

Handbaliștii tricolori au obținut doar un rezultat de egalitate în sala „Pallati i Rinise dhe Sportit” din Pristina în partida contra selecționatei statului Kosovo în campania de calificare la Campionatul European 2022 ce va fi găzduit de Ungaria și Slovacia. Pe terenul unde Suedia învingea cu 30:16, jucătorii aflați sub bagheta lui Rareș Fortuneanu au terminat al treilea joc din grupa 8 a campaniei cu scorul de 27:27 (14:9). Două reprize diametral opuse ca prestație îi determină pe Grigoraș, Racoțea, Sadoveac și colegii lor să lupte cu spatele la zid pentru ocuparea locului secund în grupă, ce asigură calificarea directă. Aceasta pentru a evita loteria locurilor 3, patru dintre cele 8 ocupante ale ultimului loc pe podiumul fiecărei grupe urmând să obțină calificarea în funcție de linia de clasament cu primele două clasate.

Tricolorii au rupt bine ritmul la jumătatea primei reprize și s-au distanțat de la 5:5 la 14:8, diferența maximă de pe tabelă, însă kosovarii s-au mobilizat mai bine după pauză. Cu o apărare agresivă, gazdele au limitat opțiunile de șut ale tricolorilor și au câștigat teren, egalând la 18 în minutul 46. Căbuț, de două ori, și Racoțea au refăcut un ecart confortabil, dar adversarii l-au anulat din nou și în minutul 57 au reușit să treacă în avantaj, 23:22. Gabriel Dumitru a egalat cu 90 de secunde înainte de ultima sirenă și tabela a rămas neschimbată până la final.

Golurile României au fost marcate de Grigoraș, Negru - câte 4, Buzle, Căbuţ, Gabriel Dumitru - câte 3, Racoțea, Sadoveac, Bujor - câte 2 goluri.

În cealaltă partidă a grupei, Suedia a învins Muntenegru cu scorul de 27:24 (15:13).

Clasamentul grupei 8 arată astfel:

1. Suedia              3             3             0             0             90 : 70 6

2. România           3             1             1             1             93 : 87 3

3. Muntenegru       3             1             0             2             83 : 88 2

4. Kosovo             3             0             1             2             64 : 85 1