Volei
Preliminarii CE 2017: Naționala feminină, calificată în turul al treileaBogdan Danescu / SportPictures.eu
23 Sep 2016

Preliminarii CE 2017: Naționala feminină, calificată în turul al treilea

Astăzi, în Sala Sporturilor din Piatra neamț, echipa națională de volei feminin a României a câștigat meciul din etapa a cincea a preliminariilor pentru calificarea la turneul final al Campionatului European.

România s-a impus în fața selecționatei din Muntenegru cu 3-0 (25-17, 25-19, 25-15). În celălalt meci al etapei, Bulgaria a trecut de Elveția cu 3-2 (20-25, 25-17, 23-25, 25-15, 15-12).

Bulgaria s-a calificat direct la turneul final, de pe prima poziție, cu 14 puncte, în timp ce tricolorele sunt matematic calificate pentru etapa preliminară următoare, de pe locul secund, cu 9 puncte.

Mâine va avea loc partida România - Bulgaria, care însă și-a pierdut orice miză.