Pragmatismul primeazăSportPictures.eu
09 Nov 2014

Pragmatismul primează

Deplasarea de la Chiajna a Stelei era un meci mult mai periculos decât reieșea din prisma clasamentului. Suita de meciuri disputate de campioni în campionat, cupă și Europa League a acumulat o stare de oboseală în rândul jucătorilor lui Costel Gâlcă, o trupă afectată și de o serie de accidentări. Cu toate acestea, tehnicianul din Ghencea a apelat la o formulă de echipă în care, față de meciul de joi cu Rio Ave, nu a suferit decât o schimbare, cu Cojocaru în locul lui Arlauskis. De partea cealaltă, Șumudică a montat o garnitură în care ”ex-ii” Cristea și Lovin alcătuiau o platformă mediană în care componenta ofensivă avea o pondere la fel de însemnată ca cea defensivă.

”Șumi-gol” a renunțat rapid la serviciile lui Adrian Cristea, ”mea culpa” tehnicianului Concordiei având loc în minutul 16. Prima repriză s-a derulat într-un ritm plăcut, însă marile ocazii au întârziat să apară. În ultimul sfert de oră Steaua a pus stăpânire pe joc și a marcat singurul gol al partidei în minutul 43. Papp a centrat la 6 metri pentru Cristi Tănase, a cărui lovitură de cap l-a bătut pe Matache. A fost exact punctul culminant al forcing-ului unei echipe mature, care știe când să apese pe accelerație și să gestioneze superioritatea dobândită pe tabelă. Acest lucru s-a văzut în repriza secundă, când ”roș-albaștrii” au dictat ritmul și au mai ratat ocazii bune prin Keșeru, Chipciu și Szukala (de două ori), însă tabela a rămas neschimbată. Șumudică a încercat să schimbe ceva prin introducerea lui Pena și a lui Raiciu, însă handicapul s-a dovedit a fi foarte greu de recuperat.

S-a terminat Concordia – Steaua 0-1 (0-1), încă o bornă bifată pe parcursul de regularitate al campioanei.

Concordia (antrenor Marius Şumudică): Matache - Brlecic (min. 73 Pena), Bagaric, Bucurică, Alves - Lovin, Cristea (min. 16 Roşu) - Boldrin, Stan, Serediuc (min. 82 Raiciu) - Wellington

Steaua (antrenor Constantin Gâlcă): Cojocaru - Papp (min. 71 Luchin), Varela, Szukala, Filip - Prepeliţă, Sânmărtean (min. 81 Breeveld) - Adi Popa (min. 78 Stanciu), Chipciu, Tănase - Keşeru