Poli a ratat ținta, Săgeata nu!SportPictures.eu
01 Mar 2014

Poli a ratat ținta, Săgeata nu!

Meciul de pe malul Begăi dintre ACS Poli Timișoara și Săgeata Năvodari s-a încheiat indecis, 1-1 (0-1), rezultatul oferindu-le ambelor echipe posibilitatea de a urca, temporar, o treaptă în clasament. Cei nemulțumiți sunt, desigur, cei de la Poli.

Prima repriză debutează sub presiunea gazdelor, în timp ce jucătorii de pe litoral cedează teren și încearcă riposte pe contraatac. Nu se înregistrează ocazii clare de gol, primul eveniment notabil fiind eliminarea lui Silviu Pană în minutul 31, ca urmare a unui fault mult peste limita regulamentului asupra mijlocașului timișorean Popovici. Lucrurile par a se complica pentru cei de la Săgeata și, cu toate că dețin superioritatea numerică, gazdele nu reușesc să o concretizeze pe tabelă. Această ezitare este taxată pragmatic de năvodăreni în prelungirile primei reprize, în minutul 45+1, când Munteanu reia cu capul o centrare din corner și oaspeții deschid, nesperat, scorul.

La pauză, Șunda mută la mijloc și Poli pare mai dinamică în atac. În minutul 49 Boldea se apropie de egalare, dar Panagopoulos se opune după ce mingea i-a trecut printre picioare. În cele din urmă egalarea survine în minutul 56, după o fază oarecum similară cu cea a primului gol. De această dată, centrarea a venit dintr-o lovitură liberă de pe aceeași parte stângă, iar mingea a fost reluată în plasă cu capul. Autorul a fost Șeroni, a cărui lovitură de cap pe spate l-a țintuit pe Panagopoulos. O fază suspectă de penalty s-a petrecut în careul de 6 metri al celor de la Săgeata în minutul 75, când Panagopoulos l-a împins pe Kneeshaw înainte de a sări să respingă o minge ”lumânare”. Eforturile timișorenilor sunt zădărnicite până la finalul meciului de o echipă în inferioritate care a știut să-și dozeze eforturile.

ACS Poli Timişoara (antrenor Aurel Şunda): Nuno Claro - Dobrosavlevici (min. 81 Bărbuț), Şeroni, Scutaru, Morariju - Popovici, Gorobsov, Hasani (min. 46 Kneeshaw), Fl. Nanu (min. 46 Trandu) - Boldea, Szekely

Alte rezerve: Pap, Nohai, Ahmetovic, Poparadu

Săgeata Năvodari (antrenor Cătălin Anghel): Panagopoulos - Achim (min. 72 Chiacu), Popa, Munteanu, Lopez - Johnson, Pană, Navarro, Vezan (min. 90+1 Tigoianu) - Deletic (min. 73 Bărbulescu), Guerra

Alte rezerve: Băican, V. Dinu, Chiţu, I. Filip