Poli Timişoara ia avans în play-outSportPictures.eu
04 Mai 2014

Poli Timişoara ia avans în play-out

În faza a doua din Play Out-ul Ligii Naţionale de handbal masculin, Poli Timişoara a câştigat şi a doua partidă susţinută în deplasarea de la Baia Mare, învingând formaţia locală cu scorul de 27-25, la pauză 13-12. În primul meci, timişorenii câştigaseră în faţa bucureştenilor de la Steaua, scor 32-24, astfel că, având două victorii din două meciuri, s-au instalat la conducere în grupa pentru locurile 7-9.

Băimărenii au început bine şi au condus cu 4-3 în minutul 9, acela fiind momentul în care au avut pentru ultima dată avantaj pe tabelă. Oaspeţii au preluat apoi controlul partidei şi scorul a devenit 4-6 în minutul 13. Cu trei goluri consecutive înscrise de căpitanul Andrei Grasu de la Baia Mare, gazdele revin pentru o egalitate la 7 în minutul 16, iar până la finalul primei reprize nu mai reuşesc decât să menţină un echilibru fragil, primele 30 de minute terminându-se cu scorul de 12-13.

Cu un început perfect al timişorenilor în partea a doua, care dau patru goluri consecutiv în cinci minute şi duc scorul la 12-17, partida părea decisă. Diferenţa de cinci goluri este refăcută însă de către gazde în minutul 48, scor 19-19. Cu Stănescu în zi mare, Poli duce scorul la 22-26 cu două minute înainte de final şi soarta partidei este decisă, meciul terminându-se  HCM Baia Mare - Poli Timişoara 25-27 (la pauză 12-13).

Au jucat formaţiile:

HCM Minaur Baia Mare: Viman (14 intervenţii reuşite/1 lovitură de la 7 metri apărată), Drăghici - Grasu 11 (2 din 7m), Bondar 5 (1), Gavrilovic 2, Sabou 2, Baican 2, Busecan 1, Popescu 1, Acsinia 1, Fotache, Undriştoiu, Bera, Munea, Crăciun, Leordean. Antrenor: Adi Popovici;

Poli Timişoara: Stănescu (19/1 de la 7 metri), Vîlceanu, Vasiliu - Chikovani 5, Halca 5, Kaftin 4, Santeiu 4, Ursu 3, Szentpeteri 3, Timofte 2, Mrakic 1, Lela, Arseni, Ungureanu; antrenor: Constantin Ştefan;