Liga 1: Poli Timișoara a învins la ChiajnaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
15 Iul 2017

Liga 1: Poli Timișoara a învins la Chiajna

Prima etapă a Ligii 1 a continuat cu partida dintre Concordia Chiajna și Poli Timișoara. Pe terenul sintetic din Chiajna, Timișoara a jucat mai bine și și-a creat, în prima repriză, două mari ocazii. Ambele au venit la centrările de pe stânga ale lui Țigănașu, reluările cu capul ale lui Artean respectiv Bud, fiind foarte periculoase. Ilfovenii puteau înscrie la o gafă de proporții a portarului Straton, care i-a pasat lui Cristescu, iar acesta a trimis peste poarta goală.

În partea secundă, Alexandru Munteanu a centrat perfect, în minutul 50, pentru Bîrnoi, unul dintre jucătorii cei mai discreți de pe teren. Acesta a trimis cu capul, din 7-8 metri, marcând astfel primul gol din Liga 1 și primul gol cu capul din carieră. Din minutul 70, oaspeții au făcut pasul înapoi, iar Concordia a ratat câteva mari ocazii, prin Cristescu și Vasile Gheorghe.

Până la final a rămas 1-0, senzația generală fiind că victoria bănățenilor este meritată.

Arbitrul craiovean Sebastian Colțescu a acordat trei cartonașe galbene, pentru Kortzorg, respectiv Soljic și Artean.