powered by Samurai Sports
Poli Iași își păstreaza șansele la câștigarea DNSAndrei Luca / SportPictures.eu
02 Nov 2015

Poli Iași își păstreaza șansele la câștigarea DNS

După o partidă nebună cu răsturnări de situație, Politehnica Iași s-a impus în derby-ul Moldovei cu rezultatul de 26-23 in fata celor de la RC Bârlad, astfel că studenții din Copou vor merge etapa următoare la Petroșani cu gândul la câștigarea Diviziei Naționale de Seniori.

Politehnica Iasi a inceput in forta si Vacaru a marcat prima incercare in minutul 4, reusita transformata de Plai, insa barladenii au revenit si la jumatatea primei reprize se aflau in avantaj in ciuda faptului ca au avut un jucator eliminat temporar. Constantin a marcat doua eseuri in contul echipei antrenate de Ioan Harnagea, iar Rupanu o lovitura de pedeapsa in conditiile in care principalul transformer Ibanescu a vazut cartonasul galben. Acceasi sanctiune a fost luata si impotriva lui Curcan, care a dus la intoarcerea rezultatului de catre ieseni. Cu doua minute inainte de pauza, Ilie a batut defensiva oaspetilor, Plai a transformat si dupa primele 40 de minute Politehnica Iasi conducea cu rezultatul de 14-13, ecartul de un singur punct anuntand o repriza secunda incinsa. Dupa reluare s-a jucat pe contre si Mihai, aripa studentilor, respectiv Diaconu de partea barladenilor si-au trecut in cont cate un eseu, astfel ca in uiltimele zece minute s-a intrat cu Politehnica Iasi la conducere, rezultat 19-18. In aceste conditii eseul lui Nita si transformarea lui Plai s-au dovedit puncte decisive, deoarece in dubla inferioritate numerica, M.Munteanu si Macarescu vazand cartonasul galben, RC Barlad a marcat un eseu prin Curcan, prea tarziu insa pentru a mai putea schimba soarta partidei.

Cu doua victorii in tot atatea partide disputate in Play-Off-ul, Diviziei Nationale de Seniori, CS Navodari a primit pe propriul teren vizita Stiintei Petrosani intr-o partida pe care studentii din Valea Jiului au reusit sa si-o adjudece cu un eseu venit pe final.

Prima parte a jocului a stat sub semnul echilibrului si astfel scorul de 0-0 s-a mentinut pana in minutul 27, atunci cand Grigoras, cel mai eficient marcator de eseuri al navodarenilor in aceasta editie de campionat a finalizat in terenul de tinta advers, iar Trandafir a transformat. Pana la pauza, situatia gazdelor s-a ingreunat pentru ca Ogea a fost trimis pe banca pedepsaelor dupa un cartonas galben, iar Stiinta Petrosani a inscris din lovitura de pedeapsa concretizata de Tandea, scorul dupa primele 40 de minute fiind 7-3 in favoarea celor de la CS Navodari. In partea secunda s-a jucat dupa acelasi scenariu, iar cei care au ramas in inferioritate numerica au fost petrosenenii, dupa ce Popa a primit cartonas galben, gazdele insa nereusind sa profite, rezultatul de la pauza mentinandu-se pana in minutul 73. Atunci s-a scris practic istoria partidei cu un eseu a lui Mihalachi, iar victoria cu 8-7 a Stiintei Petrosani face ca in ultima etapa din Play-Off, patru echipe sa aiba sansa castigarii titlului de campioana in Divizia Nationala de Seniori.

In Play-Out-ul Diviziei Nationale de Seniori, Stejarul Buzau a bifat prima vcitorie, un succes cu atat mai important incat a fost obtinut pe terenul celor de la CSU AV Arad, iar in aceste conditii elevii lui Costica Mersoiu vor evita penultima pozitie a clasamentului final.

Pe stadionul din Sanicolau, CSU AV Arad a inceput mai bine si Afloare a marcat un prim eseu, dar avantajul gazdelor s-a mentinut doar sase minute. Grigore a finalizat in terenul de tinta, iar Caloian s-a afirmat din fata butului astfel ca Stejarul Buzau a trecut in avantaj (5-13). Aradenii au revenit si in joc si diferenta de pe tabela de marcaj s-a redus la un punct,gratie eseului marcat de Grindei, transformat de Puscasu. La cabine pentru pauza cei care au intrat in avantaj au fost oaspetii (12-16), dupa ce Caloian a mai concretizat o tentativa de tinta. In partea secunda s-a jucat fara ca scorul sa se modifice, pana in ultimele zece minute cand Stoica a marcat un eseu , insa buzoienii s-au impus dramatic cu o lovitura de pedeapsa a lui Caloian care a stabilit rezultatul final, 19-17 in favoarea Stejarului Buzau.

La Suceava, CSM Bucovina si CSM U23 Bucuresti s-au intalnit intr-o partida contand pentru faza de Play-Out a Diviziei Nationale de Seniori, tigrii lui Daniel Neaga impunandu-se cu rezultatul de 59-5.

In prima repriza s-a jucat practic intr-un singur sens, catre terenul de tinta al gazdelor, iar in aceste conditii, CSM U 23 Bucuresti a marcat sase eseuri, avandu-i ca autori pe Savin hat-trick, Don, Sioeli Lama si F.Ion. Cinci dintre aceste reusite au fost transformate de Dorus, dupa 40 de minute bucurestenii conducand cu rezultatul de 40-0. Singura reusita a sucevenilor, a venit la trei minute dupa reluare si a purtat semnatura mijlocasului la gramada ,Bursuc, in timp ce tigrii au mai batut de trei ori apararea adversa prin Coman, dubla, si Cretu. Dorus a transformat doua din reusitele colegilor lui, astfel conturandu-se rezultatul final.

sursa: super-liga.ro