Play-off-ul a primit Energia SportPictures.eu
06 Apr 2014

Play-off-ul a primit Energia

Un alt meci al ultimei etape de baschet masculin, din Liga Naţională, a trezit şi menţinut interesul la cote ridicate, cel de la Tg. Jiu, în care Energia Rovinari a primit replica lui CS Municipal Oradea.

Statistica oficială a înregistrat 666 de spectatori în sala Sporturilor din Tg. Jiu. Şi tot la statistică, am avut 15 schimbări de lider şi 10 rezultate de egalitate intermediare, nota comună fiind echilibrul şi dorinţa de victorie a ambelor echipe.

În prima secvenţă, pe fondul unui du-te-vino la cele două coşuri, cu reuşite şi ratări în număr aproape egal, Watson a reuşit să desprindă de două ori echipa sa la 4 puncte diferenţă, prima dată în minutul 08:19 (16-12) şi ultima dată chiar în minutul 09.58 (20-16).

Orădenii s-au văzut conduşi chiar cu 23-16 în sfertul doi, fiind readuşi în joc doar după un time-out revigorant cerut de pe banca lor. Sprintul revenirii s-a încheiat nu cu egalul 25-25, ci chiar cu o răsturnare de scor, 25-27, deşi gazdele ceruseră şi ele un „stop-joc” tactic. Nicoară a imitat isprava lui Watson din primul sfert şi a marcat în ultima secundă (min. 19:59) pentru o desprindere la 4 puncte: 30-34.

Tot Nicoară avea să înscrie la reluare (30-36), apoi întreaga echipă bihoreană să contribuie la scorul de 37:45 de la jumătatea secvenţei. Deşi Dillon a ratat ultima aruncare liberă înainte de ultimele zece minute de joc efectiv, formaţia sa a păstrat un avantaj pe tabelă, bun pentru moral (50-53).

În ultimul sfert s-a jucat de la egal la egal şi din egal în egal: 53-53, 55-55, 61-61, 65-65, 69-69, aici apărând un time-out cerut de gazde, în minutul 39:29. La câteva secunde de la reluare, Jazmin ratează o aruncare liberă, dar nu şi pe a doua şi face ca tabela să indice 70-69. Apare un time-out pentru liniştea oaspeţilor care nu îl motivează suficient pe Franklin, orădeanul ratând ultima aruncare din meci (de două puncte) şi chiar victoria formaţiei sale.

• CS Energia Rovinari – CS Municipal Oradea 70 – 69 (20-16, 10-18, 20-19, 20-16)

Cei mai buni marcatori la Energia: Milosevic – 17 puncte, Troupe – 15 puncte şi Watson – 12 puncte. La Municipal Oradea: Dillon – 15 puncte, Markovic – 11 puncte şi Subotic – 9 puncte.

Energia Rovinari se menţine în plutonul de play-off, pe locul opt, iar CS Municipal Oradea îşi păstrează locul doi.