Petrolul iese din penumbrăSportPictures.eu
28 Sep 2014

Petrolul iese din penumbră

Puștii Viitorului nu au putut produce surpriza la Chiajna în fața Petrolului, cu toate că echipa ploieșteană nu a traversat o perioadă fastă.

Băieții lui Gică Hagi au jucat curajos și au condus la pauză cu 1-0 după ce Daminuță a clarificat cu un șut puternic și plasat o fază periculoasă în careul lui Pecanha creată de centrarea din lovitură liberă a lui Mitriță. Până la pauză, De Lucas trimite de puțin pe lângă vinclul porții lui Buzbuchi, iar Mitriță este aproape de a-și trece numele și pe lista marcatorilor cu un șut respins de Pecanha în corner.

Intrarea lui Astafei a animat ofensiva petrolistă, o primă ocazie ivindu-se în minutul 57 la lovitura de cap a acestuia respinsă cu greu de Buzbuchi. În minutul 71, făcând schimb de roluri, Astafei trece pe poziția de servant pentru Teixeira, care ratează din 6 metri. Un minut mai târziu, același Teixeira este faultat în careu de Nikolov și Tamuz a transformat lovitura de pedeapsă acordată de arbitrul Adrian Comănescu. Reinstalată fiind liniștea în tabăra găzarilor, Astafei iese la rampă în minutul 83 când marchează după o acțiune de vârf autentic, la capătul unei pătrunderi în care și-a depășit adversarul și l-a executat pe portarul advers. Ex-gălățeanul face dubla în al treilea minut de prelungiri cu un șut din interiorul careului și stabilește scorul final: Viitorul – Petrolul 1-3 (1-0).

Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Buzbuchi - Benzar, Mitrea, Mamele, Nikolov (min. 75 Țîru) - Daminuţă, Andelkovic (min. 55 Nedelcu), S. Pană - Mitriţă, Bonilla (min. 61 Manea), Fl. Tănase

Petrolul (antrenor Gheorghe Mulțescu): Pecanha - Alcenat, Geraldo, Satli, Beţa (min. 46 Fanchone) - Mustivar (min. 59 Nkoyi), De Lucas - Priso, L. Marinescu (min. 33 Astafei), Teixeira - Tamuz