Pentru Viitorul calvarul continuăSportPictures.eu
21 Apr 2014

Pentru Viitorul calvarul continuă

Steaua a făcut instrucție cu echipa de tineri a lui Gică Hagi, în pofida speculațiilor care au populat mass media în ultima săptămână. Cu două goluri marcate pe finalul primei reprize, roș-albaștrii au turnat plumb în ghete celor de la Viitorul, care nici până atunci nu puseseră mari probleme lui Tătărușanu.

După ce putea primi un penalty la intrarea lui Cârstocea asupra lui Prepeliță, Steaua deschide scorul în minutul 39 printr-o execuție de generic a lui Latovlevici, minge trimisă cu efect direct la vinclul de pe colțul lung. După numai un minut Chipciu pătrunde până la limita careului mare și pasează pe lângă Balauru ieșit în întâmpinare pentru Gabi Iancu, ce îndeplinește o simplă formalitate singur cu poarta goală. Steaua conduce cu 2-0 la pauză, dar scorul final este stabilit în minutul 50 de Keșeru cu un șut în diagonală la care Balauru putea avea o intervenție mai bună.

Viitorul – Steaua 0-3 (0-2) și constănțenii sunt pe 17 cu 27 de puncte, cu 4 mai puțin decât Oțelul, primii de deasupra liniei. Steaua restabilește diferența de 9 puncte față de Astra și borna ”25” este din ce în ce mai aproape.

Viitorul Constanța (antrenor Bogdan Vintilă): Balauru – Moga (min. 46 Mitriţă), Larie, Mitrea, Toşca – Benzar, Daminuţă (min. 46 Axente), Al. Lazăr – Ţîru, Gavra, Cîrstocea (min. 63 C. Manea)

Alte rezerve: Buzbuchi, Puţanu, R. Marin, Nikolov

Steaua București (antrenor Laurenţiu Reghecampf): Tătăruşanu - Georgievski, Varela, Szukala, Latovlevici – Pintilii (min. 55 L. Filip), Prepeliţă - Ad. Popa, Sînmărtean (min. 70 N. Stanciu), G. Iancu (min. 49 Keşeru) - Chipciu

Alte rezerve: Niţă, Rîpă, Pîrvulescu, Răduţ