Pe Boleroul lui Ravel, Steaua a fost matadorulSportPictures.eu
17 Apr 2014

Pe Boleroul lui Ravel, Steaua a fost matadorul

Partidă de zile mari între Dinamo și Steaua pe Arena Națională în această seară, un rol marcant avându-l fanii celor două echipe care au făcut un spectacol de neuitat în startul partidei, cu componentă de muzică clasică.

Meciul începe cu o luptă surdă la mijlocul terenului, cu dueluri fizice care cresc în intensitate, dar se păstrează în limita regulamentului. Minutul 15 aduce și prima mare ocazie a meciului, contabilizată în dreptul Stelei, la reluarea din întoarcere a lui Adi Popa, balonul trecând milimetric pe lângă rădăcina barei din dreapta lui Bălgrădean. Treptat, steliștii se instalează în jumătatea adversă și au în Chipciu un mijlocaș dispus la efort și cu mare poftă de joc. În minutul 22, Chipciu primește de la Pintilii o pasă la 25 de metri de poarta adversă și îl pune în valoare pe Tănase cu o pasă printre fundașii dinamoviști. Decarul stelist nu rămâne dator peluzei roș-albastre în fața căreia îl execută pe Bălgrădean din postură de unu la unu. Steliștii debordează, un alt element catalizator al reacției pozitive roș-albastre fiind Sânmărtean, ale cărui atingeri ale balonului încântă și prin eficiență. În minutul 26 el urmărește o minge lăsată să cadă de un fundaș dinamovist și încearcă o execuție cu efect și de efect din apropierea liniei de fund către poarta părăsită de Bălgrădean, dar colegii acestuia se repliază și elimină pericolul. Pîrvulescu îi dă din nou emoții lui Bălgrădean în minutul 32 la șutul cu dreptul din interiorul careului care atinge plasa laterală. Steaua arată dezinvoltură în acțiunile ofensive, întreaga echipă dinamovistă părând a nu se găsi pe teren. Replica gazdelor acestui meci este palidă, singurul șut pe poartă al reprizei venind în minutul 38, când Rus execută o lovitură liberă de la mare distanță direct pe poartă, dar Tătărușanu prinde cu siguranță.

Prima acțiune a reprizei secunde aparține tot Stelei, în minutul 56 mijlocașii-atacanți ai echipei din Ghencea dejoacă apărarea la ofsaid a dinamoviștilor, dar Pîrvulescu trimite pe lângă poartă. Un minut mai târziu, o nouă șarjă a roș-albaștrilor se încheie cu o cădere în careu a lui Adi Popa după un contact cu Grecu, însă arbitrul Istvan Kovacs lasă jocul să continue. Introducerea lui Bilinski animă un pic activitatea ofensivă a dinamoviștilor, însă în aceeași măsură se lărgesc spațiile din defensivă. Mai bine poziționați în teren, steliștii blochează construcția adversarilor și pornesc pe contaatacuri tăioase. Prima ocazie a lui Dinamo vine în minutul 66 la centrarea lui Matei de pe partea stângă la care Țucudean trece pe lângă, la 6 metri de poartă. Steaua continuă să șarjeze și Pintilii ratează singur cu Bălgrădean în minutul 70. Trei minute mai târziu Bilinski este autorul ratării meciului, tot din 6 metri singur cu Tătărușanu trage la colțul lung, dar mingea se scurge pe lângă. Steaua continuă jocul pe contre, dar nu mai reușește să concretizeze. În schimb, egalarea survine în minutul 86, cu Matei pe poziție de finalizator la capătul unei acțiuni purtate pe dreapta de Lazăr și o recentrare din centrul careului a lui Țucudean. Minutele se scurg, dar nimeni nu reușește să dea lovitura decisivă.

Dinamo – Steaua 1-1 (0-1) și Steaua se califică fără emoții în finala Cupei României din 23 mai, unde o va întâlni pe Astra Giurgiu.

Dinamo București (antrenor Flavius Stoican): Bălgrădean – Rus, Durimel, D. Grigore, Grecu – Bărboianu, Boubacar (min. 68 I. Șerban), S. Filip (min. 52 Bilinski) – Lazăr, Rotariu (min. 61 Țucudean), Matei

Steaua București (antrenor Laurențiu Reghecampf): Tătărușanu – Varela (min. 54 Prepeliță), Gardoș, Szukala, Latovlevici – Pintilii, Sânmărtean (min. 74 Filip) – Ad. Popa, Tănase, Pîrvulescu (min. 58 Piovaccari) - Chipciu