Pas gresit pentru CSM CSU Oradea la debutul in FIBA Europe CupDan Ille / SportPictures.eu
15 Oct 2021

Pas gresit pentru CSM CSU Oradea la debutul in FIBA Europe Cup

Vicecampioana Romaniei a cedat pe teren propriu in fata polonezilor de la Legia Varsovia.

Elevii lui Cristian Achim au intrat bine in joc, conducand cu 8-0, in vreme ce polonezii au reusit primele puncte abia in minutul 4. Legia a reusit apoi sa echilibreze partida, revenind pe tabela si chiar trecand in avantaj, cu trei minute si jumatate inainte de finalul primului sfert. Din pacate pentru oradeni, polonezii nu au mai cedat conducerea, diferenta de pe tabela crescand constant pe parcursul partidei si ajungand la un maxim de 18 puncte in favoarea oaspetilor, cu zece minute inainte de final.

In ultimul sfert, CSM CSU Oradea a incercat revenirea, fara succes insa. Bihorenii au reusit sa castige sfertul, insa scorul final i-a gasit la 10 puncte in spatele adversarilor: 66-76 (13-15; 15-22; 12-21; 26-18).

In celalalt meci al grupei, Szolnok (Ungaria) a invins cu 81-64 gruparea portugheza FC Porto.

Pentru oradeni urmeaza sambata meciul de pe teren propriu cu BC CSU Sibiu, din cadrul Ligii Nationale de Baschet Masculin, apoi, pe 20 octombrie, a doua partida din Grupa H a FIBA Europe Cup, in deplasare, cu FC Porto.

sursa: frbaschet.ro