Oțelul se topeșteSportPictures.eu
02 Aug 2014

Oțelul se topește

Marius Șumudică jubilează după prima victorie în campionat a celor de la Concordia Chiajna după multă vreme. În deplasarea de la Galați, ilfovenii au avut parte de un adversar încă ”nelegat” ca echipă și au știut să speculeze punctele slabe ale acestuia.

Cea mai mare ocazie din prima repriză a oaspeților a fost bara lui Boldrin din minutul 38, dar cel mai important moment al primului mitan a fost eliminarea portarului gazdelor Abraham după faultul la Serediuc din postură de ultim apărător.

Reveniți după pauză în inferioritate numerică, oțelarii nu abandonează lupta și reușesc nesperat deschiderea scorului prin Tudorie după centrarea lui Murgoci de pe partea stângă. Șocul golului îi bagă în priză pe ilfoveni și Șumudică face o mutare inspirată introducându-l pe Purece în minutul 66 în locul lui Daniel Florea, aruncat în teren după pauză. Părea o manevră disperată, însă tehnicianul Concordiei știa că se poate baza pe un jucător în creștere de formă. Imediat după ce a intrat în teren, Purece a executat o lovitură liberă ce a devenit gol grație unei bâlbâieli a lui Vlasie, cel care a intrat în poartă după eliminarea lui Abraham. Același Purece aduce victoria în minutul 85 cu o lovitură de cap de la colțul scurt în urma centrării trimise din corner de Băjenaru. Pe final, nervii cedează în tabăra Oțelului, Karlik și Cojoc lîsându-și coechipierii în 7 jucători de câmp.

Oțelul – Concordia 1-2 (0-0) cu multe semne de întrebare pentru Oțelul și o notă bună pentru inspirația lui Șumudică.

Oțelul (antrenor Michael Weiss): Abraham - Cojoc, Mişelăricu, Sipovici, Murgoci (min. 65 Ciftci) - Karlik, V. Gheorghe (min. 47 Maruș) – Avdici (min. 44 Vlasie), A. Zaharia,D. Popescu - Tudorie

Concordia Chiajna (antrenor Marius Șumudică): Matache - Maftei, Reljici, Dyulgerov, Serediuc - Bucurică, Olberdam (min. 60 Roșu) – Timov (min. 46 D. Florea, min. 66 Purece), Boldrin, Băjenaru - Dina