Oltenii remizează la BudapestaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
25 Iul 2019

Oltenii remizează la Budapesta

Universitatea Craiova a încheiat la egalitate, 0-0, prima manșă a turului 2 preliminar al Europa League disputată în deplasare cu Honved Budapesta.

Disputată pe arena ETO Park din Gyor, întâlnirea a început cu o ocazie bună pentru formația olteană, șutul lui Bărbuț din minutul 3 ratând de puțin ținta, după care treptat gazdele au echilibrat raportul de forțe. În minutul 26 a apărut prima șansă de gol a acestora, Mateiu fiind obligat să respingă balonul trimis de Batik, apoi la faza următoare Pigliacelli a avut o intervenție la lovitura de cap a lui Ngog.

Elevii lui Corneliu Papură au fost mai prezenți în avanposturi în repriza secundă, bifând ocazii bune la luftul lui Vătăjelu din interiorul careului mic în minutul 51, tot el șutând din afara careului puțin pe lângă buturi șapte minute mai târziu. Bărbuț nu pune intensitate în șutul său din minutul 72, apoi pe minutele de final Kelic a reușit contraperformanța de a trimite din interiorul careului mic peste transversală.

Meciul nul și aspectul jocului recomandă Universitatea ca prim favorită la calificare, ce va fi decisă în Bănie joia viitoare.

Honved Budapesta - Universitatea Craiova 0-0

Honved Budapesta (antrenor Giuseppe Sannino): Lefkovits - Uzoma, Batik, Kamber, Lovric (min. 75 Niba), Kokuc - Gazdag, Kesztyus, Bano-Szabo - Moutari (min. 66 Kulach), Ngog (min. 81 Cipf)

Universitatea Craiova (antrenor Corneliu Papură): Pigliacelli - Martic, Acka, Kelic,  Bancu - Cicâldău (min. 90+1 V. Constantin), Mateiu, Qaka (min. 65 Ivanov) - Bărbuţ, Fortes (min. 46 M. Roman), Vătăjleu