Hochei
O victorie şi o infrângere
03 Ian 2014

Astăzi, două echipe româneşti au fost implicate într-o nouă etapă a Ligii MOL la hochei, ambele jucând în deplasare. În prima partidă, după 5 victorii în ultimele 6 meciuri, Corona Braşov s-a recunoscut învinsă de către liderul la zi al acestei competiţii, scorul final fiind de 3-1 pentru DAB Docler (pe reprize 2-0, 0-1, 1-0). Au marcat Sabados Robert (min 8.20sec), Groschl Tamas (min 13.48sec) și Szappanos David (min 56.37sec) pentru Dab Docler, în timp ce pentru Corona a înscris Martin Saluga în min 21.32sec.

A doua partidă, desfăşurată între ocupanta locului doi, HC Nove Zamky, și HSC Miercurea Ciuc, a fost mult mai spectaculoasă, ciucanii conducând cu 2-1(min 19.29 sec), apoi distanţându-se la 4-2 (min 34.35 sec), fiind egalaţi cu 3 minute înainte de final (min 57.14 sec), pentru ca apoi să se impună în OT prin golul inscris de Molnar în secunda 14 a prelungirilor.

Următoarele meciuri se vor desfăşura peste două zile, echipele româneşti jucând tot in deplasare, Corona întâlnind pe Ferencvaros, iar HSC Miercurea Ciuc pe Miskolci.