O lecție pentru tinerii ViitoruluiStefan Constantin / SportPictures.eu
29 Iul 2016

O lecție pentru tinerii Viitorului

Meciul din deplasarea de la Gent din manșa tur a turului III preliminar al Europa League a fost o lecție dură, dar cu multe învățăminte pentru noua echipă a Viitorului.

Plecați în Belgia cu intenția declarată de a juca ofensiv și de a face propagandă fotbalului românesc, elevii lui Gheorghe Hagi au lăsat o impresie pozitivă în prima repriză când și-au trecut în cont câteva ocazii prin Florin Tănase, Țîru, Iancu și Răzvan Marin, dar au fost penalizați în două rânduri la faze fixe. În minutul 17 Mitrovic a înscris cu o lovitură de cap în urma unui corner, iar Kalifa Coulibaly a dus scorul la 2-0 în minutul 37 tot cu o lovitură de cap după o centrare primită din flancul drept.

Atacantul din Mali a mărit avantajul pe tabelă în minutul 51, apoi Depoitre speculează și el o desincronizare în defensiva Viitorului și îl învinge pe Rîmniceanu pentru a patra oară în minutul 56. După o bară semnată tot de atacantul belgian, Renato Neto a stabilit scorul final al partidei în minutul 66 înscriind cu capul din centrarea lui Milicevic. Constănțenii au evoluat în 10 din minutul 79, Țîru fiind nevoit să iasă de pe teren după ce a suferit o comoție în urma contactului cu Renato Neto, până la acel minut Gheorghe Hagi efectuând deja toate modificările.

Tehnicianul echipei de la malul mării nu s-a arătat a fi afectat de scorul final al partidei KAA Gent – Viitorul 5-0 (2-0), pe care îl consideră ca o lecție a debutului echipei sale în competițiile europene. Returul de săptămâna viitoare are șanse infime să modifice numele echipei calificate în faza următoare, dar poate aduce o victorie de orgoliu și de moral pentru echipa constănțeană.

KAA Gent (antrenor Hein Vanhaezebrouck): Rinne - Nielsen, Mitrovic, Gershon - Foket, Kums (min. 76 Schoofs), Renato Neto, Saief - Matton (min. 65 Milicevic) - Depoitre (min. 69 Perbet), K. Coulibaly

Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Râmniceanu - Benzar, Ţîru, Carp (min. 70 Casap), Cr. Ganea - R. Marin, I. Filip (min. 46 Hodorogea), Purece - Iancu (min. 46 Nedelcu), Chiţu, Fl. Tănase