Notre respect, Viitorul!SportPictures.eu
30 Aug 2014

Notre respect, Viitorul!

Steaua a suferit și în mini-deplasarea de la Chiajna pentru meciul cu Viitorul, continuând eclipsa de formă din ultima perioadă. În această seară, defensiva stelistă a dat semne de degringoladă în fața unui adversar în inferioritate numerică, fiind dominată categoric atunci când băieții lui Hagi jucau în 9 oameni de câmp și au tremurat la fel ca bara transversală când Viitorul, în 8 oameni de câmp, a avut o ocazie monumentală în minutul 90. Fără urmă de tăgadă, cel mai bun stelist a fost portarul Cojocaru, care și-a salvat echipa de la o rușine antologică în al doilea minut de prelungiri al partidei la șutul lui Benzar, același care a lovit transversala înainte.

Cojocaru a fost singurul stelist care a ieșit în evidență în prima repriză, securizând poarta la ocazia lui Pană și cea a lui Bonilla, dar era să fie taxat de Benzar imediat după pauză cu un șut centrare ce l-a prins ieșit. Soarta meciului s-a jucat în minutul 50, cînd Țîru l-a faultat în careu pe Iancu și a văzut cartonașul roșu. Același Iancu își ia responsabilitatea executării penalty-ului, subiect delicat în echipa Stelei de câteva zile, și transformă cu un șut pe mijlocul porții. Buzbuchi este deranjat de Prepeliță cu un șut de la 20 de metri, pentru ca în minutul 85 să iasă total neinspirat în întâmpinarea lui Grădinaru și să-l faulteze într-o zonă nu într-atât de periculoasă pentru poarta sa. Radu Petrescu i-a arătat cartonașul roșu și suporterii steliști aveau un deja-vu. De data aceasta nu a fost Moți, a fost Daminuță cel care a preluat mănușile și tricoul de portar, deoarece Vintilă efectuase toate cele trei schimbări. Dacă cu 5 minute înainte de această fază Cârstocea și Markuș au adus iar panică la poarta lui Cojocaru, acum steliștii păreau relaxați după eliminarea lui Buzbuchi. A fost doar o impresie, deoarece a intervenit dușul rece din minutul 90 și fiorul din 90+2, tabloul fiind completat de degajarea lui Grădinaru, care, aflat undeva la centrul terenului, a trimis mingea în aut până în răsadurile de roșii ale curții vecine stadionului.

Scorul final Viitorul – Steaua 0-1 (0-0) reprezintă o victorie ce nu aduce liniștea pentru trupa din Ghencea.

Viitorul (antrenor Bogdan Vintilă): Buzbuchi – Manea, Ţîru, Mamele, Mitrea – S. Pană (min. 77 Andelkovic), Daminuţă, Nikolov (min. 53 Cârstocea) – Benzar, Bonilla (min. 58 Mărkuș), Fl. Tănase

Steaua (antrenor Costel Gâlcă): Cojocaru - Luchin, Szukala, Varela, Toşca - Breeveld, Prepeliţă - Ad. Popa (min. 68 Grădinaru), Stanciu (min. 74 Vîlceanu), Pîrvulescu (min. 46 Keșeru) – Iancu