Niculescu trece în sferturi la GuangzhouBogdan Iordache / Mediafax Foto
17 Sep 2014

Niculescu trece în sferturi la Guangzhou

Monica Niculescu a acces în sferturile de finală ale turneului Guangzhou International Women's Open ce are loc în cel de-al treilea oraș ca mărime din China, cunoscut și sub numele de Canton. Cu un fond total de premii de 500.000 USD, turneul a debutat deja cu o serie de surprize printre care eliminarea încă din primul tur a favoritei principale Samantha Stosur, a Robertei Vinci, a americancei Sloan Stephens, a slovacei Jana Cepelova și, din păcate, și a Soranei Cîrstea.

După ce a trecut de sârboaica Bojana Jovanovski în prima rundă, Monica Niculescu a dispus în turul secund de japoneza Misaki Doi, locul 88 WTA, după un meci mai disputat decât o arată scorul – 6-2, 6-1. Partida a durat o oră și jumătate, iar 5 dintre cele 8 ghemuri jucate în primul set au fost adjudecate la avantaj, statistică ce denotă echilibrul sub care s-a disputat întâlnirea. Monica a fost cea mai lucidă și și-a câștigat biletul pentru sferturi, unde o va întâlni pe portoricanca Monica Puig, locul 61 WTA.

Într-un meci al turneului de dublu, Raluca Olaru și israelianca Shahar Peer au fost învinse de perechea Chia-Jung Chuang (Taiwan) – Chen Liang (China), asiaticele apropiindu-și victoria în supertiebreak – 6-3, 1-6, 10-5.