Nicio concluzie la ClujSportPictures.eu
23 Feb 2014

Nicio concluzie la Cluj

CFR Cluj a primit vizita vecinilor de clasament FC Vaslui într-un meci ce consemnează debutul în fața propriilor suporteri a antrenorului Vasile Miriuță.

Plini de curaj, moldovenii îi pun pe gânduri pe ceferiști. După ce Temwanjera a încercat poarta, însă nu a nimerit-o, în primul minut de joc, prima ocazie a meciului aparține Vasluiului, Antal șutând peste poartă dintr-o lovitură liberă acordată în urma unui fault făcut de Cadu, care a și primit cartonașul galben. În minutul 25 Deac ia o acțiune pe cont propriu pe partea dreaptă a direcției de atac a clujenilor și șutează din marginea careului către poarta goală, însă Balaur apare oportun și salvează golul. După 5 minute, Gabionetta șutează de la 16 metri, punându-l la încercare din nou pe Cerniauskas. Vasluienii ripostează prin Abelairas, care este blocat de fundașii clujeni de două ori în aceeași fază.

Nimic nu se schimbă pe tabela de marcaj până la pauză, iar la revenire Miriuță face prima mutare, introducându-l pe Ogbu în locul lui Rui Pedro.

La numai 5 minute de la reluare, antrenorul CFR-ului se vede nevoit să își reconsidere planurile din moment ce echipa sa rămâne în 10 după ce Monroy este eliminat direct după un fault asupra lui Madson. În minutul 64 asistăm la ocazii la ambele porți. Prima este a vasluienilor, care prin Ortiz îl încearcă pe Felgueiras cu o lovitură de cap, apoi Gabionetta trage de la mare distanță, însă șutul este deviat în corner. În minutul 81 clujenii cer penalty la o fază petrecută în careul moldovenilor, în urma căreia Ogbu a tras în mâna lui Ortiz, dar aceasta era lipită de corp. Nimic nu se mai întâmplă până la final și meciul se încheie 0-0, iar Miriuță amână prima victorie pe propriul teren. FC Vaslui și CFR continuă să fie vecine de clasament, prima echipă fiind clasată pe locul 6 cu 30 de puncte, iar ardelenii pe 7 cu 29 de puncte.

CFR Cluj (antrenor Vasile Miriuţă): Felgueieras - Maftei, Cadu, Piccolo, Camora - Djokovici, Monroy - Deac, Rui Pedro (min. 46 Ogbu), Gabionetta (min. 75 Maah) – Batin (min. 67 Velayos)

Pe banca de rezerve au mai luat loc: Mincă, Rada, Negruţ, Păun

FC Vaslui (antrenor Liviu Ciobotariu): Cerniauskas – Viveiros (min. 58 Cuero), Celeban, Balaur, Musat - Madson, Razzotti (min. 83 Enescu) - Antal, Abelairas (min. 70 Pătulea), Ortiz - Temwanjera

Alte rezerve: Straton, Popovici, Buzuc, Prahici