Nations League: Un gol prea puținRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
21 Nov 2018

Nations League: Un gol prea puțin

România a învins Muntenegru la Podgorica și a terminat pe locul secund în grupa a 4-a a Ligii C din cadrul primei ediții a UEFA Nations League.

Pe o ploaie rece, întreruptă doar pe parcursul unei jumătăți de repriză, dar pe un gazon ce s-a prezentat impecabil pe toată durata partidei, elevii lui Cosmin Contra au făcut cel mai bun joc din această campanie. Garnitura trimisă în teren de selecționerul tricolorilor nu a lăsat nicio umbră de îndoială în privința intențiilor ofensive, Chipciu, Stanciu, Maxim, Keşeru și Ţucudean fiind gurile de tun care aveau misiunea să înscrie de cel puțin două ori pentru a îndeplini un obiectiv secundar, plasarea României în a treia urnă valorică pentru tragerea la sorți pentru Euro 2020.

Țucudean ne-a adus cu un pas mai aproape de fericire cu un șut ce l-a păcălit pe portarul Petkovic după ce balonul a ciupit gazonul ud și a trecut pe sub brațele sale poposind în plasă. Era minutul 44 și prima repriză, după o serie de ratări și ocazii mari la șuturile lui Toșca, Anton, Chipciu, Stanciu sau Keșeru, se încheia sub bune auspicii pentru băieții noștri.

Rezultatul îi urca pe primul loc în grupă și implicit promovarea în Liga B în condițiile în care la Belgrad Serbia și Lituania erau la egalitate, 0-0, dar totul s-a năruit la cinci minute după pauză când lituanienii și-au înscris autogol și au propulsat echipa gazdă pe un intangibil loc 1.

La Podgorica ocaziile băieților noștri curg la fel de des ca în prima repriză, dar fără efect pe tabelă. Keșeru și Chipciu l-au întins în două rânduri pe Petkovic, însă avem emoții în minutul 71 când arbitrul Felix Zwayer a indicat punctul cu var din careul lui Tătărușanu în urma unei țineri a lui Săpunaru la Mugosa. Jankovics trage puternic în stânga portarului nostru, dar execuția este ghicită și parată de Tătărușanu. Un gol anulat gazdelor în minutul 87 pe motiv de ofsaid ne menține pe linia de plutire, însă nu mai reușim să înscriem și s-a încheiat Muntenegru – România 0-1 (0-1).

Muntenegru (selecţioner Ljubiša Tumbakovic): Petkovic - Marusic (min. 88 Klimenta), Kopitovic, Simic, Vesovic - Kosovics, Ivanic - Jankovics (min. 81 Djordjevic), Mugosa, Jovovics - Beqiraj (min. 64 Boljevic)

România (selecţioner Cosmin Contra): Tătăruşanu - Cr. Manea, Săpunaru, Moţi, Toşca - Chipciu (min. 83 Deac), Anton, Stanciu, Maxim - Keşeru (min. 88 T. Băluţă), Ţucudean (min. 74 Puşcaş)