Nations League: Fără gol în meciul de debut cu MuntenegruRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
07 Sep 2018

Nations League: Fără gol în meciul de debut cu Muntenegru

Debut anevoios pentru tricolorii mari în UEFA Nations League. Partida cu Muntenegru din grupa a 4-a a seriei C nu a adus victoria pe care suporterii și-o doreau după remiza de acum doi ani de la Cluj și înfrângerea de la Podgorica de anul trecut din fața ambițioasei naționale din spațiul ex-iugoslav.

Disputată pe arena ”Ilie Oană” din Ploiești fără spectatori în tribune din cauza sancțiunii primite din partea forului european, partida a început cu o fază în minutul 8 care ne-a dat fiori, însă arbitrul Ivan Kruzliak din Slovacia a fost indulgent atunci când Săpunaru l-a oprit de la spate pe Boljevic în careul lui Tătărușanu și a lăsat jocul să continue. Chiricheș nu a putut lovi cu capul în plin balonul în minutul 20 la centrarea din corner a lui Stanciu, apoi tot el a ratat șutul șase minute mai târziu și și-a încheiat prestația în minutul 30 accidentat la genunchi fiind înlocuit de Bălașa. Până la pauză Keșeru a încercat o reluare cu capul trimisă pe spate, iar Mitriță a încercat un șut de la 25 de metri fără a prinde cadrul porții adverse.

La două minute de la reluare Keșeru a dat emoții cu reluarea sa la colțul scurt din marginea careului mic după o centrare bună a lui Benzar, apoi în minutul 53 muntenegrenii scapă cu fața curată după șutul lui Stanciu. Accidentarea lui Pintilii îi dă bătăi de cap lui Cosmin Contra, selecționerul fiind forțat să facă a ultima schimbare introducându-l pe teren în minutul 73 pe Anton în locul mijlocașului de la FCSB. Introdus cu cinci minute mai devreme, Budescu nu a adus explozia pe care miza banca tehnică a naționalei și nici ajutorul dat de Mugosa, eliminat în minutul 78 pentru al doilea cartonaș galben, nu a fost de ajuns pentru a modifica tabela. Mai mult decât atât, muntenegrenii au avut șansa de a da lovitura pe final la ocazia lui Tomasevic din minutul 88, apoi Tătărușanu a gafat în minutele de prelungiri, dar și-a reparat imediat greșeala făcută în fața lui Jovovic.

S-a terminat România – Muntenegru 0-0 și tricolorii se îndreaptă spre Belgrad, acolo unde luni vor întâlni Serbia.

România (antrenor Cosmin Contra): Tătărușanu - R. Benzar, Săpunaru, Chircheș (min. 31 Bălașa), Bancu - Pintilii (min. 73 Anton), Stanciu - Chipciu, Maxim, Mitriță (min. 67 Budescu) - Keșeru

Muntenegru (antrenor Ljubisa Tumbakovic): Petkovic - Stojkovic, Savic, Simic, Tomasevic - Scekic (min. 74 Kosovic), Vukcevic - Ivanic, Boljevic (min. 80 Beqiraj), Jovovic - Mugosa