Mult zgomot pentru nimicIonut Tabultoc / Mediafax Foto
27 Sep 2014

Mult zgomot pentru nimic

Dialogul declarațiilor purtat în zilele premergătoare disputei de la Botoșani dintre FC din localitate și FC Brașov nu a avut corespondent în spectacolul fotbalistic. Din păcate, însă, am asistat la o partidă cu încărcătură nervoasă excesivă, fapt ce s-a repercutat asupra calității întâlnirii.

Cei care au avut inițiativa în joc au fost gazdele, care au încercat să înscrie folosind șuturile de la distanță, așa cum a fost cazul în minutul 10, prin Patache, minutul 22, prin Fulop, și cu cinci minute înainte de final prin Danci. Vașvari este mai aproape de a înscrie, șutul său din minutul 57 lovind bara, dar ocazia meciului îi aparține lui Fulop, care ratează singur cu Iacob în minutul 64. Până la final nu s-a înregistrat vreo acțiune ofensivă consistentă din partea brașovenilor, veniți cu obiectivul de a obține punct, obiectiv atins în detrimentul spectacolului fotbalistic.

Se termină FC Botoșani – FC Brașov 0-0, un mare 0 pentru fotbal, câte 1 punct pentru fiecare echipă prezentă pe teren.

FC Botoşani (antrenor Leo Grozavu): Curileac - Patache, Ngadeu, Tincu, Acsinte - Vaşvari (min. 60 Svichi), Danci, Croitoru - Fulop, Hadnagy (min. 85 Batin), Martinus (min. 82 Ngankam-Hontcheu)

FC Braşov (antrenor Adrian Szabo): Fl. Iacob - Străuţ, Machado, Leko, Serginho - M. Constantinescu (min. 82 Vagner), Madeira, De Almeida, Aganovici - Grigorie (min. 75 Ciocâlteu), L. Ganea (min. 90+2 C. Munteanu)