Miza favoriţilor, victorie şi 100 de puncte marcateSportPictures.eu
02 Feb 2014

Miza favoriţilor, victorie şi 100 de puncte marcate

Liga Naţională de Baschet Masculin a continuat sâmbătă, 1 februarie, cu două jocuri de “antrenament” din etapa a 16-a, dacă ţinem cont de locurile din clasament ale celor patru formaţii şi de scorurile finale.

Prima partidă.

BC Timba Timişoara - CSM Oradea 58 – 100 (8-21, 21-25, 16-22, 13-32). Singurul scor de egalitate din meci a fost 0-0. În secunda 21, CSM Oradea a spart gheaţa cu 0-2 şi de aici a condus în permanenţă, câştigând pe merit. A fost un joc frumos, având totuşi o contribuţie de 58 de puncte şi Timba.

Coşul de 100 de puncte pentru bihoreni a fost înscris în minutul 39:54, din a doua lovitură liberă aruncată de Sean Morgan Denison. Cu aceasta, a aruncat mănuşa echipei Mobitelco, care juca în paralel la Cluj-Napoca, pentru 100 de puncte marcate.

Al doilea meci.

2000 de spectatori clujeni au gustat repriză cu repriză din aventura jucătorilor lor la coşul Concordiei, un recital de “solo” la scenă deschisă. Tabelă s-a trezit după doar cinci secunde, primul înscriind Cătălin Baciu, coş de 2-0. Singura dată când oaspeţii “au condus”, a fost în  secunda douăzeci şi opt, reuşind un coş de 3 puncte, pentru 2-3 pe tabelă. Minunea nu a ţinut mult, Branko Cuic aruncând aproape “la minut” de 3 puncte, pentru 5-3. Aceasta a fost istoria meciului cu două echipe pe teren.

Victoria s-a conturat fază cu fază, cu o avalanşă de puncte, mult mai multe pentru “U”, mult mai puţine pentru Concordia. Cu trecerea timpului şi a mingii prin coşul ilfovenilor, miza nedeclarată a fost de o sută de puncte marcate de către Mobitelco. Totul părea realizabil, mai ales că în minutul 38:16, scorul pe tabelă era 97-58. Oaspeţii s-au opus şi au luat mingea la punct fix pentru două aruncări libere şi două puncte. Aşadar, U Mobitelco BT Cluj-Napoca - CS Concordia Chiajna, “doar” 97-60 (33-11, 23-20, 26-17, 15–12).