Cupa Ligii: Miriuță băgat în corzi de ”Fiară”George Filip / Mediafax Foto
20 Iul 2014

Cupa Ligii: Miriuță băgat în corzi de ”Fiară”

CFR Cluj a venit la Iași pentru meciul programat în optimile Cupei Ligii Adeplast cu o formulă de echipă inedită, menită să ofere titularilor odihna și concentrarea necesară pentru meciul retur cu FK Jagodina. Vasile Miriuță a preferat, astfel, să vadă la joc garnitura secundă a ceferiștilor și a notat destul de multe în caietul său în ideea în care pe acești jucători trebuie să se bazeze atunci când titularii primei garnituri vor fi indisponibili.

De cealaltă parte, gazdele au fost cravașate de Marius Lăcătuș și au reușit o victorie de moral înainte de începerea campionatului. Liviu Mihai și Mihalache au dus scorul la 2-0 cu reușitele lor din minutele 5, respectiv 13, ambele după assist-uri ale lui Olah, executantul unor lovituri libere. Până la pauză clujenii restabilesc egalitatea prin penalty-ul transformat în minutul 37 de Da Silva pentru un fault la Ţârlea și prin șutul lui Păun din minutul 44.

După pauză, Dulee își face simțită implicarea în acțiunile ofensive ale ieșenilor și pune pe capul lui Pălimaru o centrare pe care atacantul o trimite la vinclu pentru 3-2. Olah aduce liniștea în tabăra ieșenilor transformând un penalty în minutul 81.

CSMS Iași – CFR Cluj 4-2 (2-2) și elevii lui Marius Lăcătuș se califică în sferturi, în timp ce Miriuță continuă să se concentreze pe meciul din deplasare pe care echipa sa îl va disputa joia viitoare.

CSMS Iaşi (antrenor Marius Lăcătuş): Caparco - Mitici, Plămadă, Mihalache, Voicu (min. 75 Voicu) - Bosoi, Olah, Creţu, Dulee Johnson (min. 74 Dedu) - L. Mihai (min. 82 Călugăru), Pălimaru

CFR Cluj (antrenor Vasile Miriuţă): Vâtcă – Burcă (min. 54 Pereira), Ene, Jaime, Pop  - Păun, Christian Da Silva (min. 46 Stana), Veres - Codorean, Provencio (min. 75 Guimaraes), Ţârlea