Acest site foloseşte cookies! Continuarea navigării implică acceptarea lor. Click aici pentru a afla mai multe detalii. ascunde mesajul
Site-ul sporturilor din România

Top news

Programul TV
  • 11:30
    Fotbal
    Liga 2: Dacia Unirea Brăila vs. Universitatea Cluj (live)
    Digisport 1
  • 14:00
    Tenis de câmp
    FED Cup Franța - România - ziua 2: Simona Halep vs. Caroline Garcia (live)
    Digisport 1
  • 16:00
    Tenis de câmp
    FED Cup Franța - România - ziua 1: Mihaela Buzărnescu vs. Kristina Mladenovic (live)
    Digisport 1
  • 17:30
    Handbal
    Cupa României - Finala: CSM București vs. SCM Rm. Vâlcea (live)
    TVR HD
  • 18:00
    Fotbal
    Liga 1: Gaz Metan Mediaș vs. Dunărea Călărași (live)
    Digisport 1
  • 21:00
    Fotbal
    Liga 1: FC Viitorul vs. FCSB (live)
    Digisport 1
Tenis de masă
powered by Sadolin
Medalii românești la Campionatele Europene pentru cadeți și junioriCiprian Sterian / Mediafax Foto
23 Iul 2017

Medalii românești la Campionatele Europene pentru cadeți și juniori

Sportivii români participanți la Campionatele Europene de tenis de masă, cadeți și juniori, de la Guimaraes, din Portugalia, și-au asigurat prezența pe podiumurile de premiere, la patru probe. Rezultatele înregistrate în penultima zi de competiție au fost următoarele:

 

cadete, dublu feminin, turul III
Elena-Adriana Zaharia/Luciana-Camelia Mitrofan vs. Kornelija Riliskyte/Emilija Riliskyte (Lituania)  3-0 (11-7, 15-13, 11-5)

optimi
Ekaterina Zironova/Elizabet Abraamian (Rusia) vs. Elena-Adriana Zaharia/Luciana-Camelia Mitrofan  3-0 (11-7, 12-10, 11-9)

cadete, simplu, optimi
Elena-Adriana Zaharia vs. Sophia Klee (Germania)  4-0 (11-2, 11-5, 11-1, 11-6)

sferturi
Elena-Adriana Zaharia vs. Natalia Malinina (Rusia)  4-2 (11-8, 11-2, 8-11, 8-11, 11-7, 11-8)

semifinale
Elena-Adriana Zaharia vs. Elizabet Abraamian (Rusia)

 

juniori, dublu masculin, optimi
Cristian Pletea (România)/Denis Ivonin (Rusia) vs. Kamil Nalepa/Artur Grela (Polonia)  3-0 (11-9, 11-7, 12-10)
Rareș Șipoș (România)/Ioannis Sgouropoulos (Grecia) vs. Gabriele Piciulin (Italia)/Vsevolod Broiakovski (Ucraina)  3-1 (11-7, 4-11, 12-10, 11-6)

sferturi
Cristian Pletea (România)/Denis Ivonin (Rusia) vs. Matteo Mussi/Carlo Rossi (Italia)  3-0 (13-11, 11-7, 13-11)
Rareș Șipoș (România)/Ioannis Sgouropoulos (Grecia) vs. Simon Soderlund (Suedia)/Cedric Meissner (Germania)  3-1 (11-7, 7-11, 11-8, 11-9)

semifinale
Cristian Pletea (România)/Denis Ivonin (Rusia) vs. Istvan Patrik Molnar (Ungaria)/Andrei Puțutică (R. Moldova)

 

juniori, simplu, optimi
Cristian Pletea vs. Denis Ivonin (Rusia)  4-1 (5-11, 11-5, 11-6, 11-5, 11-7)
Rareș Șipoș vs. Chenxi Wang (Azerbaidjan)  4-2 (9-11, 11-6, 7-11, 11-7, 11-8, 11-4)

sferturi
Cristian Pletea vs. Tom Jarvis (Anglia)  4-1 (11-7, 12-10, 5-11, 11-2, 12-10)
Rareș Șipoș vs. Gerrit Engemann (Germania)  4-2 (10-12, 11-6, 7-11, 12-10, 11-4, 11-9)

semifinale
Cristian Pletea vs. Simon Soderlund (Suedia)
Rareș Șipoș vs. Ioannis Sgouropoulos (Grecia)

 

junioare, dublu feminin, optimi
Lucie Gauthier/Nolwenn Fort (Franța) vs. Adina Diaconu/Andreea Dragoman  3-2 (11-4, 3-11, 11-5, 4-11, 11-8)
Maria Iovkova (Bulgaria)/Fanni Harasztovich (Ungaria) vs. Tania Plăian (România)/Zdena Blaskova (Cehia)  3-1 (8-11, 11-7, 11-6, 11-5)
Mihaela Plăeașu (România)/Simay Kulakceken (Turcia) vs. Leona Santek/Karla Franovic (Croația)  3-1 (11-7, 6-11, 11-9, 11-2)

sferturi
Luisa Sager/Jennie Wolf (Germania) vs. Mihaela Plăeașu (România)/Simay Kulakceken (Turcia)  3-0 (11-9, 11-3, 11-6)

 

junioare, simplu, optimi
Adina Diaconu vs. Margarita Baltușite (Belarus)  4-0 (11-9, 11-5, 11-6, 13-11)
Andreea Dragoman vs. Xingtai Chen (Azerbaidjan)  4-2 (11-8, 5-11, 11-3, 11-9, 11-13, 11-7)
Maria Tailakova (Rusia) vs. Tania Plăian  4-3 (7-11, 4-11, 11-8, 11-9, 8-11, 11-5, 11-5)

sferturi
Adina Diaconu vs. Jennie Wolf (Germania)  4-1 (11-6, 11-7, 11-6, 12-14, 12-10)
Anastasia Koliș (Rusia) vs. Andreea Dragoman  4-1 (12-10, 8-11, 11-8, 11-6, 11-6)

semifinale
Adina Diaconu vs. Jing Ning (Azerbaidjan)

 

juniori, dublu mixt, semifinale
Denis Ivonin/Maria Tailakova (Rusia) vs. Cristian Pletea/Adina Diaconu  3-0 (11-9, 11-8, 11-8)

Alte știri din Tenis de masă