Meciuri amicale: Ultimele partide de pregătire, se încheie stagiileBogdan Danescu / SportPictures.eu
26 Ian 2017

Meciuri amicale: Ultimele partide de pregătire, se încheie stagiile

CS Universitatea Craiova a încheiat cu succes ambele partide disputate ieri în Malta. Prima garnitură a juveților a jucat cu RZ Pellets WAC, echipă clasată pe locul 7 în prima ligă a Austriei, pe care a învins-o cu 4-0 (2-0) prin reușitele lui Andrei Ivan (min. 38 și 39), Băluță (min. 62) și Nuno Rocha (min. 88). În cursul serii, elevii lui Gheorghe Mulțescu au obținut victoria cu 2-0 (2-0) și în confruntarea cu moldovenii de la Zimbru Chișinău. Bancu și Gustavo au marcat în prima repriză, din acțiuni personale, pentru victoria alb-albastră. Cu patru minute înainte de final, Măzărache a ratat o lovitură de la 11 metri, acordată ca urmare a unui fault asupra lui Drăghici.

Astra Giurgiu a înregistrat prima înfrângere în stagiul din Cipru, polonezii de la Pogon Szczecin, locul 7 în Ekstraklasa, administrându-le elevilor lui Marius Șumudică o înfrângere cu 3-1 (0-0). Junior Morais a înscris în minutul 50 singurul gol al campioanei României care va disputa ultimul meci al cantonamentului contra ucrainenilor de la FC Zirka.

În Antalya, într-o ultimă partidă înainte de revenirea în țară, Gaz Metan Mediaș a pierdut cu 1-0 partida cu FC Oleksandria, locul 4 în prima divizie a campionatului Ucrainei.

FC Botoşani a încheiat cantonamentul din Antalya cu o victorie categorică asupra rușilor de la Amkar Perm, locul 6 în prima ligă. Jucătorii pregătiți de Leo Grozavu s-au impus cu scorul de 3-0 (2-0), autorii golurilor fiind Vaşvari (min. 23 din penalty) și Herghelegiu (min. 45+6 și 50).

CSM Politehnica Iași a câștigat ultimul meci amical în Antalya, 2-1 (0-0) în compania echipei bulgare Dunav Ruse. Golurile echipei ieșene au fost marcate de Bole în minutul 52 și Vasile Gheorghe în minutul 80, în timp ce oaspeții au înscris în minutul 55.

Tot cu o echipă bulgară, Vereya Stara Zagora, a jucat și Concordia Chiajna. Trupa lui Dan Alexa a obținut victoria cu scorul de 1-0 (0-0), singura reușită a partidei aparținând lui Pena în minutul 81. Ilfovenii revin la rândul lor în țară, acesta fiind ultimul meci de pregătire din cantonamentul din Antalya.