Meciuri amicale: Steaua, la prima victorie a anuluiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
24 Ian 2017

Meciuri amicale: Steaua, la prima victorie a anului

Steaua a început cu o victorie cel de-al doilea cantonament al iernii. Trupa lui Laurențiu Reghecampf, într-o formulă remaniată față de cea folosită în singura partidă disputată până acum, contra liderului campionatului din Azerbaidjan, FK Qarabag, a învins cu 1-0 (0-0) FK Vardar Skopje, liderul primei ligi din Macedonia.

Tehnicianul roș-albaștrilor a trimis în teren următorul 11: Niţă - Ov. Popescu, Tamaş, Moke, Momcilovic - Pintilii, Sulley - Ad. Popa, Alibec, De Amorim - Gnohere.

Prima repriză a fost una dominată de steliști, care au avut o bară în minutul 14 la șutul de la 25 de metri al lui Pintilii și o altă șansă bună de a deschide tabela în minutul 20 la lovitura liberă, dar portarul macedonenilor a respins de la rădăcina barei.

Repriza secundă a debutat cu ratarea lui Gnohere din minutul 50, vârful de atac reluând din mijlocul careului peste transversala porții adverse, apoi Jakolis a înscris în minutul 61 unicul gol al partidei cu un șut la vinclu din interiorul careului după o recuperare făcută tot de el în flancul drept și un un-doi cu Achim.

A fost prima victorie a anului pentru steliști, următorul meci al stagiului fiind programat miercuri cu rușii de la Terek Grozny, locul 4 în prima ligă.