Meciuri amicale: Rezultate pozitive pentru echipele româneștiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
20 Ian 2017

Meciuri amicale: Rezultate pozitive pentru echipele românești

Aseară, în Italia, FC Voluntari a trecut la limită, scor 3-2, de AC Lumezzane, echipă clasată pe locul în Lega Pro (divizia a treia). Deac (min. 5), Curelea (min. 17) și Novac (min. 48) au punctat pentru ilfoveni, care duminică vor juca cu formația de Serie A Chievo Verona.

Dinamo și-a continuat programul de pregătire din Spania și astăzi a disputat un test contra liderului lui 2. Bundesliga, Eintracht Braunschweig. Jucătorii lui Ioan Andone s-au impus cu 1-0 (0-0), golul victoriei fiind semnat în minutul 88 de Palic dintr-un penalty obținut de Daniel Popa, iar pe final Mahlangu putea desprinde Dinamo pe tabelă, dar șutul său a nimerit bara. Următoarea partidă de pregătire pe care Rotariu, Hanca & co o vor disputa este cea împotriva celor de la FC Zurich, locul 1 în liga secundă elvețiană.

Aflată în Cipru, CFR Cluj a învins cu 4-1 (1-0) echipa ungară Mezőkövesd-Zsóry SE situată pe locul 5 în prima divizie din Ungaria. Reușitele clujenilor au fost semnate de Gomelt (min. 26), Păun (min. 47 și 72) și Neagu (min. 70 din penalty). Pe 24 ianuarie CFR Cluj va juca a treia partidă din acest cantonament împotriva polonezilor de la Arka Gdynia, locul 8 în prima divizie națională.

Krylya Sovetov Samara, locul 12 în prima ligă a Rusiei, a fost partenera de astăzi a Pandurilor în cantonamentul de la Belek, din Antalya, scorul partidei fiind 2-2 (1-1). Golurile gorjenilor au fost semnate de Pîrcălabu, din penalty în minutul 43, și Surugiu în minutul 76. De duminică, antrenorul Flavius Stoican va avea ocazia să-și vadă mai des la lucru elevii, următorul adversar fiind FC Neftekhimik Nizhnekamsk, formație din liga secundă a Rusiei.

Tot în Antalya, FC Botoşani a disputat al treilea meci de pregătire, adversarii de astăzi fiind slovacii de la Slovan Bratislava. Elevii lui Leo Grozavu au câștigat cu 1-0 prin golul reușit de Roman în minutul 33 și în program mai au o singură partidă, pe 25 ianuarie contra rușilor de la Amkar Perm, locul 6 în ierarhia primei ligi.