Meciuri amicale: Echipele românești măresc ritmulStefan Ciocan / SportPictures.eu
21 Ian 2017

Meciuri amicale: Echipele românești măresc ritmul

Liderul Ligii 1, FC Viitorul, merge perfect în amicalele pe care le dispută în Cipru, ieri echipa lui Gheorghe Hagi trecând cu 2-1 (2-0) de Levski Sofia, ocupanta locului secund în Pârva Liga. Golurile constănțenilor au fost înscrise de Nimely în minutul 6 și Purece în minutul 17, echipa bulgară la care evoluează fostul dinamovist Luchin reducând din diferență cu cinci minute înainte de final. Mâine este programat penultimul meci de pregătire contra rușilor de la FC Ural, locul 13 în prima ligă.

În Malta, CS Universitatea Craiova a obținut a treia victorie a stagiului învingând cu 4-1 (1-1) echipa elveţiană FC Winterthur, locul 8 în divizia a doua. Reușitele juveților au fost semnate de Markovic (min. 10), Gustavo (min. 60), Fajic (min. 80) şi Robert Petre (min. 84). Ultima partidă de pregătire pentru elevii lui Gheorghe Mulțescu se va desfășura miercuri, 25 ianuarie, contra austriecilor de la RZ Pellets WAC, locul 7 în Tipico Bundesliga.

Gaz Metan Mediaș a reușit prima victorie în cantonamentul din Antalya. Site-ul oficial al clubului menționează că formaţia lui Cristian Pustai s-a impus cu scorul de 1-0 în faţa maghiarilor de la Honved Budapesta, singurul gol al confruntării a fost marcat în minutul 89 de Cristian Danci cu un şut de la circa 22 metri. Tot miercuri este trecută în calendar ultima partidă a medieșenilor, în care vor întâlni FC Oleksandria, locul 4 în prima ligă ucraineană.

ACS Poli Timișoara a disputat în localitate un meci de pregătire contra liderului seriei a 4-a a Ligii 3, Național Sebiș, de care a dispus cu 3-0 (1-0), goluri marcate de Bârnoi (min. 10),  Artean (min. 65) și  Drăghici (min. 79). Ionuț Popa a folosit în prima repriză formula de echipă Straton – Hăruț, Bocşan, Neagu, Novak – Pădurariu – Mailat, Bârnoi, Vasi, Popovici – Pedro Henrique, iar după pauză a modificat-o radical și a trimis următoru ”11” în repriza a doua: Smaranda – Străuț, Bocşan, Cânu (min. 80 Morariu), Şeroni – Artean, Šoljić – Bărbuț (min. 78 Bârnoi), Croitoru, Popovici (min. 70 Mailat) – Drăghici. Următorul joc ”violeții” îl vor disputa la Belgrad cu Spartak Subotica, partidă prinsă în programul zilei de marți, 24 ianuarie.