Meciuri amicale: CS U Craiova pierde la limită, Dinamo – a treia înfrângereRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
29 Iun 2017

Meciuri amicale: CS U Craiova pierde la limită, Dinamo – a treia înfrângere

În localitatea austriacă Kirchbichl, CS Universitatea Craiova disputat cea de-a doua partidă a stagiului de pregătire efectuat de elevii tehnicianului italian Devis Mangia. Pe SVK Arena ”juveții” au fost învinși la limită 1-0 (0-0) de campioana Bulgariei, PFC Ludogorets Razgrad. Formula de start folosită a fost: Calancea - Vlădoiu, Popov, Kelic, Briceag - Mateiu, Screciu - Gustavo, Băluță, Bancu – Ivan, iar imediat după pauză Dimitrov și Barthe le-au luat locul lui Vlădoiu și respectiv Popov în compartimentul defensiv.

În minutul 52, Andrei Ivan a lovit bara transversală a porții echipei bulgare, însă alb-verzii au făcut diferența în urma unui penalty obținut în minutul 86 și transformat de Cosmin Moți. Pe parcursul reprizei secunde au mai intrat în minutul 60 Hreniuc, Buzan, Burlacu, Bărbuț, Jurj, Drăghici, A. Popescu, Petre și L. Popescu, iar în minutul 82 Bîrzan l-a înlocuit pe Burlacu.

La Maribor, Dinamo București a pierdut cu scorul de 1-2 (0-0) meciul de pregătire cu NK Maribor, campioana țării gazdă a elevilor lui Cosmin Contra, acesta fiind al treilea amical disputat în cadrul cantonamentului din Slovenia. Echipa trimisă în teren de antrenorul Cosmin Contra la primul fluier a fost următoarea: Penedo – Romera, Nedelcearu, Maric, M. Oliva – Busuladzic, Mahlangu – Hanca, Rivaldinho, D. Nistor – Nemec, iar rezerve au fost Brănescu – Costache, St. Filip, R. Grigore, L. Gheorghe, Dudea, I. Șerban, I. Gheorghe, Bumba, Bawab. Următorul meci amical al dinamoviștilor este programat astăzi împotriva slovenilor de la FK Verzej (liga a II-a). Lotul dinamoviștilor va reveni în Capitală pe 6 iulie.

Tot în Slovenia, FC Voluntari a terminat la egalitate 1-1 (0-1) partida cu ucrainenii de la Vorskla, golul egalării fiind înscris în minutul 73 de Pârcălabu. Claudiu Niculescu a optat pentru formula de start Gavrilaș - Leasă, Balaur, Achim, Olteanu - Răuță, Novac - Căpățînă, Tudoran, Popadiuc – Bălan. Au mai jucat: A.Ionescu, Balauru, Coman, Acsinte, Pârcălabu, Tăbăcariu, Lazăr, Deac, Marinescu, Ivanovici, Voduț.

Covăsnenii de la Sepsi OSK Sfântu Gheorghe au pierdut partida din Austria cu SKN Sankt Polten cu scorul de 0-1 (0-0), gazdele înscriind prin Vucenovic în minutul 59.