Meciuri amicale: CFR și FC Botoșani remizează, Concordia și CSU Craiova pierd la limităMircea Rosca / SportPictures.eu
01 Iul 2017

Ieri CFR Cluj a terminat la egalitate 2-2 (2-1) amicalul contra croaților de la NK Istra, reușitele echipei lui Dan Petrescu fiind semnate de Jeremy Bokila (min. 15) și Bilel Omrani (min. 24). Tehnicianul echipei din Gruia a folosit urmîtoarea formulă de start: Mincă - C. Manea, Luchin, Horj, Camora - Deac, Hoban, A. Mureșan, Păun - Omrani, Bokila. În repriza secundă au evoluat și Vâtcă, Vinicius, Vera, Peteleu, Yasin, Nouvier, Pelayo, Balic, Vlad, Nascimento, Rus.

Tot ieri Concordia Chiajna a pierdut și al doilea amical disputat în Serbia, scor 0-1, în fața formației de primă ligă din Bosnia, FC Borac Banja Luka. Ca și la precedenta partidă de verificare, Alexa a fost, din nou, trădat de defensivă în ultimele minute de joc. Bosniacii au înscris în poarta lui Bălgrădean după o serie de erori în lanț în angrenajul defensive gândit de Alexa. Cu probleme medicale, stoperii Dobrosavlevic și Albu nu au apărut în garnitura de start a ”Vulturilor”, ocazie cu care Alexa l-a testat pe Toni Tipuric, un fundaș central croat, iar din minutul 65 l-a trimis în teren și pe croatul Zvonimir Blaic, care a evoluat în dreapta defensivei. Dan Alexa a început în formula: Caparco - Zeba, Tipuric, Bucurică, Răsdan – V. Gheorghe, Deaconu, Buleică, Grădinaru – Cristescu, Pena. Pe parcursul reprizei secunde au mai jucat Bălgrădean, Fota, Munteanu, Rogoveanu, Kortzorg, Ciobanu și Zvonimir Blaic.

În această seară CS Universitatea Craiova a fost învinsă la limită, scor 1-2 (1-1), de către echipa rusească FC Ufa, într-un amical din stagiul de pregătire din Austria. Golul echipei oltene a fost înscris de Mateiu în minutul 40 după o incursiune superbă a lui Alex Băluță pe flancul stâng și pasa acestuia în fața porții. Cea de a patra partidă de verificare din stagiul de pregătire centralizat s-a disputat în localitatea austriacă Volders. Ca și în precedentele meciuri amicale, alb-albaștrii au fost susținuți din tribune de aproximativ 50 de români stabiliți peste hotare. Primul „11” al Științei trimis în teren de tehnicianul Devis Mangia a fost format din: Mitrovic - Dimitrov, Barthe, Kelic, Briceag - Mateiu, Screciu - Băluță, Gustavo, Bancu - Ivan.

În cantonamentul susținut în Austria în localitatea Stans, FC Botoșani a remizat astăzi cu Dinamo Kiev, scor 1-1 (1-1). Reușita moldovenilor a fost semnată de Mihai Roman, mijlocașul deschizând scorul din penalty în minutul 18. Antrenorul Costel Enache a optat pentru următorul ”11” inițial: Pap - Patache, Plămadă, Tincu, Muşat - Moruţan, Roman, Bordeianu - Cucu, Golofca, Popa.