Meci amical: FCSB - Ajax 1-1Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
08 Iul 2018

Meci amical: FCSB - Ajax 1-1

FCSB a obținut un rezultat de egalitate, scor 1-1, împotriva celor de la AFC Ajax, în a doua partidă amicală a turneului de pregătire din Olanda.

Capitanul Florin Tanase a deschis scorul pentru ros-albastri in minutul 6, cu un sut din interiorul careului, dupa o centrare excelenta a lui Romario Benzar. De partea cealalta, Eiting a restabilit egalitatea in minutul 24, dintr-o pasa a lui Neres.

Meciul a fost unul destul de echilibrat, cele doua echipe impartindu-si in mod egal sansele de a inscrie, precum si momentele in care au condus jocul. Daca olandezii s-au prezentat mai bine in prima parte, ros-albastrii au fost mai buni in parte secunda, aratand mai multa maturitate.

Nicolae Dica a folosit urmatoarea formula de echipa: Balgradean - R. Benzar, Planic, Balasa, Morais Jr - Pintilii, Teixeira, Ov. Popescu - Man, Tanase (cpt), Coman. In partea secunda au intrat Morutan, Qaka, Jakolis, Filip, Nedelcu, Daniel Benzar si Dumitru. Portarii Vlad si Ducan, precum si juniorii Stoica si Toma au fost rezerve neutilizate, in timp ce Gnohere si Momcilovic nu au facut parte din lot.

Pentru ros-albastri urmeaza partida de luni seara, impotriva celor de la PAOK FC, care va incepe la ora locala 19:00 (20:00 ora Romaniei), pe terenul WWNA, din Wenum-Wiesel.

sursa: steauafc.com