Marica o salvează pe Getafe cu o "dublă"AFP / Mediafax Foto
18 Mai 2014

Marica o salvează pe Getafe cu o "dublă"

Ciprian Marica a jucat 90 de minute și a fost decisiv pentru Getafe în partida care a salvat-o de la retrogradare. Pentru a fi siguri că rămân în Primera Division, românul și colegii săi aveau nevoie de măcar un rezultat de egalitate în deplasarea de la Rayo Vallecano, echipa lui Răzvan Raț, și el titular.

Marica a deschis scorul în minutul 42 pentru echipa antrenată de Cosmin Contra. După ce a driblat doi adversari, românul a șutat excelent de la 20 de metri și l-a învins pe portarul advers. Și a reușit ”dubla” în prelungirile partidei, când a transformat o lovitură de la 11 metri pentru 2-1, după ce gazdele rataseră o ocazie uriașă de a înscrie, caz în care Getafe ar fi căzut în liga secundă.

Alexandru Bourceanu va juca în Europa League. În ultima etapă, Trabzonspor avea nevoie de victorie în deplasare, dar obligatoriu era nevoie și eșecul lui Sivasspor tot în deplasare. A ieșit perfect pentru echipa lui Bourceanu. Antalyaspor - Trabzonspor a fost 0-2, iar Sivasspor a pierdut 1-0 la Karabuk. Bourceanu a jucat și de această dată toate cele 90 de minute. În minutul 88, Bourceanu a primit un cartonaș galben. Jucătorul român a fost folosit în actuala ediție în 12 meciuri și a fost înlocuit doar de trei ori

Astăzi, Constantin Nica a fost doar rezervă pentru Atalanta în deplasarea de la Catania, unde echipa sa a pierdut cu scorul de 2-1. A fost ultima rundă și în Serie A.

sursa: frf.ro