Marica, assist și eliminare în Getafe - MalagaAFP / Mediafax Foto
27 Apr 2014

Marica, assist și eliminare în Getafe - Malaga

Ciprian Marica a intrat titular în meciul Getafe - Malaga 1-0 și a fost decisiv la deschiderea scorului. În minutul 7, pe contraatac, Marica a dat pasa decisivă lui Colunga, marcatorul golului. Pentru un fault, în minutul 12 a fost avertizat cu cartonaș galben. În minutul 22, Marica a fost la un pas de majorarea scorului, dar a fost blocat in extremis în momentului șutului. Din păcate, cu opt minute înainte de pauză, Marica a fost eliminat. Arbitrul dictase lovitură liberă pentru Malaga, Colunga a împiedicat executarea loviturii și a împins mingea spre Marica, iar atacantul român a pornit spre poarta adversă ca și cum faza ar fi fost regulamentară. Pentru acest gest a primit al doilea galben.

Alex Bourceanu a fost titular în meciul Trabzonspor - Gaziantep 2-1, disputat fără spectatori. Bourceanu a jucat foarte bine pe toată durata partidei, iar în ultimul minut a fost la câțiva milimetri de gol. Mingea șutată de el de la marginea careului a lovit bara transversală chiar lângă vinclu și a căzut jumătate în poartă. Cu acest succes, Trabzonspor își păstrează locul patru de Europa League, dar cu patru etape înainte de finalul campionatului sunt 5 echipe, întinse pe trei puncte, care atacă poziția a patra.

Costin Lazăr a fost pe teren în “dezastrul” din finala Cupei Greciei, PAOK - Panathinaikos 1-4. Evoluția mijlocașului român a fost discretă. Echipa lui nu a rezistat în fața unui adversar mult mai puternic, cel puțin în această seară. Panathinaikos a rezolvat meciul în partea a doua, cu două goluri marcate în minutele 50 și 53. Imediat, Lazăr a fost schimbat. Era deja 0-3. Paok a redus din diferență printr-un penalty transformat de Vukic.

Srgian Luchin a fost titular și a jucat tot meciul Botev - Levski 2-0. După calificarea în finala Cupei, acum Botev reușește încă un scor excepțional. Primul gol a fost marcat de Curtean. În minutul 80, Luchin a intervenit salvator și a evitat egalarea. Cu patru etape înainte de finalul campionatului, Botev este la patru puncte în spatele militarilor de la ȚSKA, locul trei, ultimul european.

Gabi Tamaș a fost titular în partida Doncaster - Reading 1-2. Gazdele au condus până în minutul 63 și au pierdut printr-un gol primit în minutul 86. Fundașul român a fost considerat vinovat și chiar înlocuit cu două minute înainte de sfârșitul jocului. Cu o etapă înaintea finalului de campionat, Doncaster este la un singur punct de retrogradare, dar cu un meci mai mult disputant față de Birmingham.

Ovidiu Herea a intrat titular în partida Sion - Aarau 2-0. A primit un cartonaș galben în minutul 19 și a fost schimbat în minutul 74.

Vlad Chiricheș nu a fost nici rezervă în partida Stoke - Tottenham 0-1.

Mihai Roman nu a jucat în meciul Montpellier - Toulouse 2-1.

sursa: frf.ro