Sporturi de iarnă
Locul 20 pentru ștafeta mixtă la Campionatele Mondiale de biatlonAFP / Mediafax Foto
09 Feb 2017

Locul 20 pentru ștafeta mixtă la Campionatele Mondiale de biatlon

La Hochfilzen, în Austria, au debutat astăzi Campionatele Mondiale de biatlon. Prima probă în calendar a fost cea de ștafetă mixtă, în urma căreia România a ocupat locul 20. Componența echipei noastre a fost Luminița Pișcoran, Eva Tofalvi, Remus Faur și Cornel Puchianu.

Medalia de aur a fost cucerită de Germania, urmată pe podium de Franța și Rusia. În total, la concurs au participat 25 de ștafete mixte.

Sportivii noștri sunt prezenți și la probele individuale din concursul de la Hochfilzen. Mâine este programată proba de sprint feminin, pe distanța de 7,5 kilometri. Alături de Luminița Pișcoran și veterana Eva Tofalvi, titulare în ștafeta mixtă, va concura o altă biatlonistă de la noi, Diana Salman.