Alte sporturi
Locul 12 pentru ștafeta mixtă la Europenele de pentatlon modernRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
02 Iun 2015

Locul 12 pentru ștafeta mixtă la Europenele de pentatlon modern

Ștafeta mixtă a României, în alcătuirea Carmen Dumitrescu-Dan Bobric, a ocupat locul 12 la Campionatele Europene de pentatlon modern, de la Sofia, din Bulgaria. Echipa noastră s-a comportat bine în competiția care a tras cortina peste evenimentul sofiot.

Rezultatele obținute de pentatloniștii noștri au fost următoarele:

- scrimă, 198 de puncte, locul 11, cu 24 de tușe victorioase din 48 posibile;

- înot 200 de metri liber,332 de puncte, locul 6, cu un timp de 2.02.73 minute;

- călărie, 246 de puncte, locul 11;

- combinată (alergare și tir), 491 de puncte, locul 13, cu un timp de 13.29.27 minute.

În total, ștafeta noastră a obținut 1267 de puncte și s-a clasat pe locul 12, penultimul. Sportivii români au reușit să îi învingă pe reprezentanții Ucrainei. Podiumul a fost ocupat, în ordine, de Rusia, Ungaria și Italia.

Palmaresul total al delegației române la Campionatele Europene de pentatlon modern de la Sofia include un loc 11, la proba pe echipe masculin, locul 12 la ștafetă mixtă și locul 9, cea mai bună performanță, la ștafetă masculin. La probele individuale, sportivii noștri au ratat calificarea în finale, dar Carmen Dumitrescu, la feminin, a fost aproape de acest obiectiv.

sursa: frnmp.ro