Liga a II-a, seria 1 – Cavalcada gafelor la BacăuSportPictures.eu
01 Mar 2014

Liga a II-a, seria 1 - Cavalcada gafelor la Bacău

Victorie importantă a Rapidului în deplasarea de la Bacău! După un meci în care apărările celor două combatante s-au întrecut în gafe, SC Bacău pierde în fața Rapidului cu 1-2 (0-1).

Prima repriză a început cu dominarea gazdelor, dar după două ratări ale lui Dumitriu și Predoiu băcăuanii cedează inițiativa giuleștenilor. Rapidiștii mulțumesc pentru ”cadoul” oferit deschizând scorul pe finalul reprizei, în minutul 42, prin autogolul lui Burcă. După o respingere greșită a aceluiași jucător, rapidiștii aruncă mingea în careu și Burcă înscrie un autogol de zile mari.

Băcăuanii revin montați de la cabine și nou intratul Ungureanu cade în careu după ce este tras de tricou, însă arbitrul ezită să arate punctul cu var. Este rândul apărării giuleștene să le dea replica omologilor băcăuani, și în minutul 55 bâlbâie cu grație un balon în propriul careu și Șchiopu, de la 16 metri, arată că știe să lovească cu exteriorul și nu se teme să-l folosească pentru a marca. Restabilirea egalității dă încredere gazdelor, care mai ratează o ocazie prin Ungureanu, însă primesc o lovitură de moral prin eliminarea lui Dumitriu în minutul 71. Rapidiștii speculează inteligent slăbiciunile din apărarea băcăuană și în minutul 79 Martin profită de indecizia fundașului stânga Miron pentru a prelua și a-l executa pe Petrariu pentru 1-2. Gazdele nu acuză șocul și atacă poarta lui Drăghia, obținând un penalty după 4 minute de la golul primit, în urma unui fault al lui Săndulescu asupra fundașului dreapta băcăuan Luncanu. Ungureanu vrea să fie eroul gazdelor, însă s-a dovedit a fi neinspirat în execuția penalty-ului și îl face pe Drăghia omul meciului pentru rapidiști. Până la final mai apar câte o ocazie de fiecare parte, ratate de Miron, respectiv Doman, dar tabela rămâne neschimbată.

Rapidul face 31 de puncte și păstrează trei puncte în fața celor de la CSMS Iași, în timp ce SC Bacău ocupă locul 7 cu 18 puncte, la egalitate cu Gloria Buzău, dar cu două meciuri în plus disputate.

SC Bacău (antrenor Viorel Tănase): Petrariu - Luncanu, Lozneanu, Burcă, C. Miron - Şchiopu, Dumitriu, C. Tudor, Hurdubei (min. 74 Taban) - Bg. Rusu (min. 70 Husein), Predoiu (min. 46 Bg. Ungureanu)

Rapid București (antrenor Viorel Moldovan): Drăghia - Al. Coman, Tânc, Săndulescu (min. 88 V. Negru), I. Voicu - M. Martin, Selagea (min. 68 D. Lung), E. Dică, C. Doman - Pancu, Ciolacu (min. 90 Fl. Călin)