Liga Națiunilor: Dezamăgire la PloieștiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
14 Oct 2020

Liga Națiunilor: Dezamăgire la Ploiești

Reveniți în țară după două înfrângeri usturătoare contra Islandei și Norvegiei, tricolorii aveau nevoie de o victorie împotriva Austriei pentru a mai spera la câștigarea grupei B1 din Liga Națiunilor, partida fiind programată pe arena ”Ilie Oană” din Ploiești.

Cu elevii săi având moralul zdruncinat, Mirel Rădoi a reușit să-i mobilizeze și să le insufle o doză de agresivitate care s-a văzut în primele 45 de minute printr-o linie de mijloc mult mai mobilă și combinativă. Alibec le-a pus probleme fundașilor centrali austrieci și a combinat bine cu Mitriță, Deac și Stanciu, însă la fel ca în ultimele meciuri, ultima pasă a lipsit și nu am avut mari ocazii de poartă. În schimb, oaspeții au avut o mare ocazie în minutul 21 la șutul lui Gregoritsch ce a zguduit transversala, fază la care Tătărușanu era bătut. Repriza s-a încheiat cu un șut din unghi al lui Alibec deviat de portarul Pervan în plasa laterală.

Partea secundă a început cu un șut al căpitanului Baumgartlinger prins de Tătărușanu, apoi Alibec înscrie din pasa lui Maxim, dar golul este anulat pe motiv de ofsaid. Austriecii apasă pe accelerație, raidurile lor sunt din ce în ce mai tăioase și după ce în minutul 65 Baumgartner îl obligă pe Tătărușanu să respingă cu un reflex de zile mari în transversală, zece minute mai târziu a apărut și golul care a făcut diferența la finalul meciului. Alaba a centrat perfect de pe flancul stâng între cele două linii ale defensivei tricolore, iar Baumgartner a pasat scurt pentru Schopf, care l-a executat pe Tătărușanu cu un șut la colțul lung. Schimbările ulterioare efectuate de Rădoi nu au impulsionat atacul, așa încât tricolorii încheie o săptămână de coșmar pentru ei, cu trei înfrângeri în trei meciuri.

România Austria 0-1 (0-0)

A marcat: Schopf (min. 75)

România (antrenor Mirel Rădoi): Tătăruşanu – Bălaşa, Burcă, Toşca, Bancu – Maxim (min. 62 Cicâldău), Marin, Stanciu (min. 83 Iancu) – Deac (min. 83 Pușcaș), Alibec (min. 62 Keșeru), Mitriţă (min. 76 I. Hagi)

Austria (antrenor Franco Foda): Pervan – Lainer, Dragovic, Hinteregger (min. 53 Posch), Alaba – Schopf (min. 76 Ranftl), Ilsanker, Baumgartlinger (min. 76 Grillitsch), Baumgartner – Gregoritsch (min. 90 Kalajdzic), Schlager

În celălalt meci al grupei, Irlanda de Nord – Norvegia 0-1. Iată clasamentul grupei:

1. Austria                        4              3              0              1              6:4          9

2. Norvegia                      4              3              0              1              11:3        9

3. România                     4              1              1              2              4:8          4

4. Irlanda de Nord            4              0              1              3              2:8          1