Liga Națională de handbal feminin, la finalul turului
16 Ian 2014

Liga Națională de handbal feminin și-a consumat miercuri ultimele partide ale turului de campionat, în toate oaspetele reușind să plece cu puncte. La Roman s-au întâlnit două echipe aflate în căutarea identității, HCM-ul din localitate și SCM Craiova, în timp ce la Zalău echipa lui Tadici a primit vizita celor de la Corona Brașov, o întâlnire cu alte coordonate, ambele echipe aflându-se în lupta pentru primele locuri.

HCM Roman nu a pus probleme fetelor conduse de Carmen Amariei decât în debutul meciului, când egalitatea din teren a persistat vreme de 8 minute (1-1 în minutul 8); apoi, treptat, oaspetele au preluat inițiativa și s-au distanțat pe tabelă, la pauză intrând la cabine cu un avantaj de 3 goluri(12-9). Actul secund a debutat în aceeași notă de dominare a craiovencelor, care la un moment dat au avut și 6 goluri avans (20-14). Rezultat final HCM Roman-SCM Craiova 22-25 (la pauză 9-12), echipa din Craiova venind puternic din spate spre un loc de play-off, cu 5 victorii reușite în ultimele 6 meciuri!

Partida vedetă a acestei "minietape" a adus față în față pe HC Zalău și Corona Brașov, ambele echipe cu gânduri mari în acest campionat, despărțite totuși de patru locuri în clasament (Corona locul 2, Zalău locul 6). Acest lucru s-a văzut și în teren, unde ambiția și avantajul terenului propriu nu au putut compensa lipsa de experiență și fragilitatea lotului, oaspetele începând într-o notă de dominare evidentă (5 goluri avans în debutul partidei) și terminând repriza în același mod, la pauză conducând cu 18-13. În partea a doua, publicul a început să spere atunci când favoritele lui au reușit să înscrie de patru ori consecutiv și să ducă diferența de pe tabelă la doar 2 goluri (21-23), însă nu a fost decât un foc de paie, brașovencele conducând ostilitățile din acel moment și până la final, terminând partida fără emoții cu un concludent 30-25, victorie ce le menține în plasa liderului HCM Baia Mare, la 2 puncte distanță.

În celelalte două partide desfășurate ieri s-au consemnat rezultate de egalitate, CSM Ploiești-Neptun Constanța 23-23 și HCM Rm.Vâlcea-Cetate Devatrans 29-29.